Колку мажите навистина „се возбудуваат“ од женскиот задник

Во последните неколку години опсесијата со големи задници го достигна својот врв. Веќе не сме сигурни кој го наметнал ова како поим за убавина, мажите или жените.

Безброј познати личности направиле пластични операции за да го зголемат задникот, бидејќи со текот на времето тоа се сметало за многу привлечно.

Многумина тоа го прават за да стекнат самодоверба, а многумина за да го привлечат вниманието на своите партнери.

Народни верувања

Популарно е верувањето дека жените со закривена структура на ‘рбетот можат да ја балансираат својата тежина на колковите кога се бремени. Тие се флексибилни за време на бременоста, што доведува до помал број на повреди на ‘рбетот. Мажите претпочитаат да бидат со жени кои имаат подобра способност да имаат деца. Повторуваме, ова е народно верување.

Научно истражување

Една студија на Универзитетот во Тексас во Остин неодамна забележа дека иако се смета дека мажите навистина ги привлекува големиот задник, тие повеќе ги привлекува заоблениот грб кој прикажува прекрасно обликуван задник, пренесува Еспресо.

Студијата се состоела од 100 мажи, на возраст од 17 до 34 години, од кои било побарано да ја оценат привлечноста на жената врз основа на нивната странична силуета.

Секоја фотографија беше модифицирана во долниот дел од ‘рбетот за да се криви под различни агли. Утврдено е дека мажите претпочитаат кога долниот дел од ‘рбетот е закривен под агол од 45 степени.

Науката сè уште вели…

Истражувачите спровеле уште едно истражување кое забележало дека околу 200 мажи биле нападнати од жени чија искривување на ‘рбетот била 45 степени или блиску до тоа, без оглед на големината на нивниот задник.

Ова покажа дека мажите всушност преферираат жени кои имаат специфична искривување на ‘рбетот, наместо големината на задникот.

Претходна Ова е првиот знак дека ќе оќелавите: Ако забележите дека ова се случува со вашата коса, вестите се лоши
Следна Вечната дилема. Дали бојлерот троши повеќе струја кога е постојано вклучен или кога се вклучува по потреба?

Награден напис

Спасете ја врската со „секс на одржување“

Ако сте во брак или во долга врска, веројатно барем еднаш сте се соочиле со …

Дознајте зошто комарците некого касаат, а некого заобиколуваат

Колку и да се трудиме да ги избегнуваме и колку да се користат разни препарати, …

Забрането е копирање на текст!