Колку вода ни треба дневно?

60% од нашето тело се состои од вода. Секојдневно губиме вода преку дишење, урина, измет и потење. Треба да ја надополниме таа вода.

Колку вода ни треба во текот на денот? Едноставно прашање со не толку едноставен одговор.

Многу експерти велат дека ни требаат 8 чаши вода дневно (приближно 2 литри вода). Многу лесно правило за паметење. Од друга страна, некои здравствени експерти тврдат дека треба постојано да пиеме вода во текот на денот, дури и кога не сме жедни.

Но, како и сè друго, потребата за вода е индивидуална. Тоа зависи од многу фактори: возраст, активности во текот на денот, хронични заболувања, клима каде живеете, надворешна температура, состојба на самиот организам (друга состојба, доење…).

Важноста на водата

Без доволно вода, вашето тело и органи не можат да функционираат правилно.

Вода:

  • ја одржува телесната температура во нормални вредности
  • ги подмачкува зглобовите
  • ги штити меките ткива
  • помага за исфрлање на отпадот преку урина, цревата, потта
  • ја штити вашата кожа (кожата изгледа поздраво)
  • влијае на нивото на енергија
  • влијае на метаболизмот

Направени се многу студии кои ја покажуваат важноста на водата.

Едно истражување покажало дека загубата на вода за 1,37% го намалува расположението и концентрацијата и ја зголемува зачестеноста на главоболките. Оваа загуба на вода може да биде предизвикана од вежбање или изложеност на топлина.

Две други интересни студии покажуваат дека пиењето 500 ml вода може привремено да го забрза метаболизмот за 24-30%.

Покрај тоа, може да биде корисно да се внесува и ладна вода, бидејќи телото ќе користи дополнителна енергија за да ја загрее таа вода до температурата на телото.

Пиењето 500 ml вода пред секој оброк може да го намали бројот на калории што ќе ги внесете за време на тој оброк. Студијата покажала дека оние кои биле на диета кои консумирале 500 мл вода пред секој оброк изгубиле 44% повеќе килограми од групата која не пиела вода пред оброците.

Дехидрација

Дехидрација се јавува кога губите повеќе течност отколку што внесувате во вашето тело.

Ако сте дехидрирани, се чувствувате многу жедни, уморни сте, се намалува излачувањето на течност преку урината, а урината станува темна.

Дехидрацијата може да доведе до: нејасно размислување, промени во расположението, запек, формирање на камења во бубрезите, шок…

Дали водата сама по себе влијае на хидратацијата?

Не. Други пијалоци и храна исто така придонесуваат за хидратација. Сè што внесувате во текот на денот.

Сигурно многу пати сте слушнале дека пијалоците со кофеин (кафе и чај) не придонесуваат за хидратација на организмот поради нивното диуретично дејство. Тоа е мит. Нивниот ефект врз исфрлањето на течноста е многу слаб.

Некои намирници се богати со вода. Месото, рибата, јајцата, особено овошјето и зеленчукот имаат висока содржина на вода.

Заклучок

На крајот на краиштата, никој не може да ви каже точно колку вода ви треба.

Пробајте го за да видите што работи најдобро за вас. Следете го чувството за жед, тоа е најдобар показател за потребата од течности. Не заборавајте за зголемените потреби при вежбање, за време на летот, услови на висока температура, повраќање, дијареа…

Претходна Mahmut Orhan & Irina Rimes – Nu Vreau
Следна Mansory го модифицираше реткиот модел Monza SP2 на Ferrari

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!