Колку брзо треба да одиме за да се смета за кардио?

Пешачењето е можеби најпристапниот и во исто време најпотценетиот вид физичка активност. Ако штотуку го започнувате вашето фитнес патување или се опоравувате од повреда, тоа е совршен начин да започнете да го движите вашето тело. Но, можеби се прашувате, дали пешачењето се смета за кардио и дали можете да го сметате како вежбање? Едноставно кажано, да.

„Многумина се грижат дека одењето не е доволно напорно или интензивно за да се смета за ефективно вежбање, но пешачењето е многу корисна и едноставна форма на вежбање која има многу можности“, вели тренерот Шели Вингејт за Парад.

Одење со која било брзина има здравствени придобивки. Кардио тренингот е корисен, особено ако не сте навикнати да пешачите многу.

„Ако одите побрзо, можете да одите помалку време. Ако одите побавно, можете да одите подолго. Одењето со која било брзина што е предизвик помага да се подобри издржливоста и отчукувањата на срцето во мирување“, вели тренерот Ноел Мекензи.

Кога одите, добро е да внимавате на бројот или брзината на отчукувањата на срцето. Ако пулсот ви е ист како кога седите на каучот, можете да забрзате.

„За пешачењето да се смета за кардио, треба да можете да одржувате неврзан разговор, но не и да пеете. Но, имајте на ум дека дури и полесна прошетка може да помогне да се одржи или подобри мобилноста“, додава Вингејт.

Колку често треба да одиме?

Насоките велат дека на возрасните им се потребни 150 минути физичка активност со умерен интензитет неделно. Тоа значи одење со брзо темпо со отчукување на срцето по 30 минути речиси секој ден во неделата. Ако ова ви е тешко, можете да започнете со 10 минути пешачење дневно и полека да го зголемувате времетраењето на вашата прошетка додека вашето тело напредува.

„Пешачете наместо да земате превоз, паркирајте подалеку од влезовите на самопослуга, користете ги скалите наместо лифтот“, предлага Вингејт како начини да ги зголемите вашите дневни чекори без да одземате премногу од вашето драгоцено време.

Придобивките од одење

Научните истражувања покажаа дека луѓето кои редовно пешачат имаат помал ризик од кардиоваскуларни болести, дијабетес тип 2 и дебелина. Одлично е и за здравјето на мозокот. Одење помага да се намали ризикот од когнитивно опаѓање и исто така може да помогне да се намали депресијата и анксиозноста. Пешачењето е исто така одличен начин за согорување на калории. Одење со брзо темпо помага да се подобри аеробниот праг и издржливоста, а исто така може да го зголеми квалитетот на сонот.

Ако сакате да ги интензивирате вашите прошетки, изберете попредизвикувачки патеки, ридови или едноставно почнете да носите тегови на глуждовите.

Претходна Blue feat. Bars & Melody – Alex Christensen & The Berlin Orchestra
Следна Archer Aviation најави почеток на производство на летечки такси

Награден напис

Реткиот Ferrari Dino 206 S е одлична можност за богатите колекционери

Вљубениците во Ferrari и колекционерите со „длабоки џебови“ добија шанса да поседуваат исклучително ретко Ferrari …

Најспектакуларниот нокаут досега забележан

Полскиот борец Алан Квиечински го приреди еден од најспектакуларните нокаути некогаш видени на настанот FAME …

Забрането е копирање на текст!