Колку би можел да заработи Том Круз од продолжението на „Топ Ган“

Со оглед на тоа колку беше успешен филмот, не е чудно што многумина предвидуваат дека Том Круз ќе добие огромна сума пари од филмот „Top Gun: Maverick“ и дека сумата би можела да биде најголема во неговата кариера, со бројка од 55. милиони долари кои се наведени како минимум.

Продолжението на филмот од 1986 година заработи повеќе од 1 милијарда долари на кино благајните, а воедно е и првиот филм на Круз вреден милијарда долари, што значи дека тој е за една од најголемите исплати во неговата кариера.

Puck Entertainment сугерира дека Круз успеал да склучи договор со кој не само што ќе добие огромни 12,5 милиони долари првично за неговата улога на капетанот Пит „Маверик“ Мичел, туку и ќе обезбеди дополнителни 10 проценти од заработката.

Значи, имајќи предвид дека филмот сега е над огромната сума од 1 милијарда долари (помалку од 50 филмови некогаш го постигнале тоа) – тоа може да го направи Круз многу побогат отколку што беше порано.

Во однос на неговиот финансиски надоместок, тие предвидуваат дека тој би можел да добие плата од најмалку 55 милиони долари, откако ќе почне да го добива својот хонорар – кој обично се дава кога некој филм ќе стане профитабилен за продуцентската куќа.

Таа бројка е само од прикажувањето во кината. Круз, исто така, најверојатно ќе добие дополнителен износ од стриминг, платформите, телевизија и сите други извори на приход за филмот.

На крајот би можел да заработи многу повеќе од и онака големиот удел што ќе го добие благодарение на кината.

Претходна Избегнете го топлотниот удар и последиците од него
Следна Riders In the Sky – American Outlaws

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!