Класичниот Land Rover Defender го доби електричниот погон на Tesla

E.C.D. Automotive Design од Флорида кој е познат по модификациите на класичниот Land Rover Defender, го прикажа и својот модифициран електричен модел.

Automotive Design досега имаше различни верзии на Defender и направи одлични комбинации на „old school SUVs“, модерни карактеристики и V8 мотори. Овој пат нема V8 мотор под хаубата, бидејќи Defender доби електричен погон. Всушност, станува збор за два Defender со ист погон, кои наместо SUS моторот, резервоарот и издувниот систем добија еден електромотор Tesla кој развива 450 КС и батерија од 100 kWh. Сепак, оваа сила и понатаму се пренесува на сите четири тркала, бидејќи е Defender, а двата модели имаат воздушна суспензија и гуми за теренски BF Goodrich.

Забрзува од 0 до 100 km/h за нешто повеќе од 5 секунди, и со малку поумерено возење овозможува автономија од 354 километри.

Проектот Бритон има стандардни сопирачки и оски и е обоен во ладно сива боја што наликува на сина боја. Внатрешноста има црна и беж кожа и ткаенина, како и дрвени детали, особено на багажникот и на задното седиште.

Project Morpheus е поцврст, доаѓа со подобрени оски и диференцијал со ограничено лизгање. Во овој случај нема дрвени детали, но сепак има квалитетна кожа и одлично озвучување како и доволно простор за шест патници. Кровните носачи, решетката на ладилникот и надворешните светла се исто така дел од теренецот.

Претходна 2Pac, Biggie – Narcos (Plata o Plomo) ft. Eminem, 50 Cent, DMX, Eazy E, Ice Cube, Dr Dre, Snoop Dogg
Следна Apple подготвува нов MacBook Pro со M2 чип

Награден напис

Совети како да поминете интересно и корисно време на интернет

Интернетот е најголемиот и најбрзиот извор на информации што ни е достапен во секое време …

Поврзаност на користење канабис и шизофренија

Се проценува дека 200 милиони луѓе ширум светот користат канабис. Покрај алкохолот и тутунот, тој …

Забрането е копирање на текст!