Кинеската сонда Chang'E-4 се подготвува за слетување на Месечината

Кинеската вселенска сонда именувана по божицата на Месечината од кинеската митологија, се подготвува за слетување на другата страна од Земјиниот природен сателит.
Слетувањето се очекува да биде во четврток во кратерот Aitken кој го добил името во 1970 година по американскиот астронаут Robert Grant Aitken.
Chang’E-4 сондата носи семиња за експериментот на одгледување зеленчук во затворена околина на површината на Месечината. Опремена е со панорамска камера и мноштво сензори и уреди.
Поблиската страна на Месечината е посетувана во минатото и од Американците од 1969-1972 година и од Русите во 1976 година. По тој период, сè до 2013 година кога Кинезите ја пратија својата сонда Chang’E-3, немаше никаква активност поврзана со слетување на Земјиниот природен сателит.

Претходна Tesla модел 3 од почеток до крај
Следна Набилданиот Suzuki Jimny е најновото изненадување од Сузуки

Награден напис

Новата луксузна мини подморница може да нурка до длабочина од 1.000 метри

Нуркањето на големи длабочини во проѕирна подморница можеби звучи како сцена од филм за Џејмс …

Uber го продаде одделот за летачко такси на Joby Aviation

Uber ја продаде својата летачка такси дивизија наречена Elevate на компанијата oby Aviation со седиште …

Забрането е копирање на текст!