Кацигата на Шарл Леклер е продадена за рекордни 306.000 евра

Кацигата што ја носеше Ф1 возачот на Ферари, Шарл Леклер за време на трката во Монако е продадена за рекордни 306.000 евра.

Трката, која требаше да се вози на патеката Имола во Италија минатиот месец, беше откажана поради катастрофалните и смртоносни поплави во регионот Емилија-Ромања, а за да помогне во опоравувањето, RM Sotheby’s одржа хуманитарна аукција.

MONTE-CARLO, MONACO – MAY 28: Charles Leclerc of Monaco and Ferrari prepares to drive on the grid during the F1 Grand Prix of Monaco at Circuit de Monaco on May 28, 2023 in Monte-Carlo, Monaco. (Photo by Mark Thompson/Getty Images)

Кацигата на Леклер е продадена за рекордни 306.000 евра, па е поскапа и од кацигата на легендарниот Аиртон Сена, за која купувачот во 2019 година платил 162.000 евра.

На аукцијата беа продадени и оделото на Монегаски (61.000 евра), чевлите (20.400 евра) и ракавиците (42.000 евра).

Леклерк ја потпиша кацигата Bell HP77 пред продажбата.

Претходна Пролет со Digipath: одржани бесплатни онлајн работилници за деца
Следна Мета подготвува ривал на Твитер

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!