Каролина Рејпер е најлутата пиперка во светот, вклучена е во Гинисовата книга на рекорди

Каролина Рејпер влезе во Гинисовата книга на рекорди како најлута пиперка во светот.

Неговата просечна пикантност е 2,2 милиони scovilles (мерна единица на „зачинетост“). Ја одгледувал Ед Кари со вкрстување на пиперката Нага, која расте во Пакистан, и црвената Хабанеро од островот Св. Винсент. Познат е и како HP22B.

За лутината на оваа пиперка е одговорна хемиската супстанција капсаицин. Оваа хемиска супстанца покажува различни резултати во зависност од условите на околината, а се менува и во зависност од генетската структура на растението и местото на одгледување.

Плодовите се долги 5-7,6 сантиметри со дијаметар од 2,5-5 сантиметри. Тие се слатки и овошни, што е невообичаено за ултра лутите пиперки. Дури по неколку секунди доаѓа екстремната пикантност, пренесува порталот I love spicy. Оваа пиперка се користи за правење лути сосови. Освен во форма на сос, може да се користи и како прав или мелена лута пиперка при готвење на разни јадења.

Како што можете да забележите, најмногу се користи во индиските и мексиканските ресторани. Луѓето кои не се навикнати да консумираат зачинета храна може да имаат проблеми со варењето. Каролина Рејпер предизвикува потење и насолзени очи.

Шише сос направен од оваа пиперка чини приближно 12 долари во Америка. Претходно, рекордот за најлута пиперка го држеше индиската пиперка Бут Јолокиа, чија пикантност беше 1,2 милиони scovilles.

Претходна IndyCar на Најџел Менсел продаден за 1 милион долари
Следна НАСА очекува во следните десет години луѓе да живеат на Месечината

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста …

Забрането е копирање на текст!