Канкун: одмор од соништата

Првата асоцијација со одморалиште во Мексико е Канкун. Порано беше Акапулко, но во последните години Канкун стана најубавото и најлуксузното одморалиште во Мексико.
Пристигнувањето во Канкун е навистина незаборавно. Глетката што првпат ќе ја видите од авионот сигурно ќе ја паметите цел живот. Голема површина на тиркизно сино море и тенка нишка на која има прекрасни хотели, трговски центри, ресторани. За околу 20 минути возење (или повеќе, доколку сместувањето ви е подалеку), ќе стигнете до крајната дестинација, хотелската зона, која се протега на околу 23 километри. Се вози до хотелот на широкиот булевар Кукулкан, кој го опслужува целото одморалиште. Веднаш ќе ги забележите добро уредените зелени површини пред хотелот. Хотелите во таа зона се претежно луксузни категории, со 4 и 5 ѕвезди. По пристигнувањето во хотелот ве очекува коктел за добредојде и љубезен персонал.

Плажите се прекрасни, а бојата на морето е фантастична, од тиркизна до индиго сина. Покрај прекрасното Карипско Море, Канкун има и лагуна. Поради помирната водена површина, лагуната се препорачува за пловење, скутери и друга водена забава. Јужно од Канкун започнува Ривиера Маја, брег долг 130 километри со неколку одморалишта. Најпосетувана е Плаја дел Кармен, која се протега до Тулум. Канкун е место кое никогаш не спие, има нешто што се случува во секое време од денот и ноќта. На гостите им се на располагање повеќе од 350 ресторани и сите светски кујни, од мексиканска, преку американска, до италијанска, француска, кинеска, јапонска и други азиски кујни. Во хотелската зона можете да најдете некои од најголемите диско клубови во светот – Senor Frogs, Coco Bongo, La Boom, Hard Rock Cafe и многу други. Во секој случај, латино и друга музика доаѓа од секаде, во форма на техно, џез или рок.

Покрај добрата забава и прекрасното Карипско Море, има и луксузни трговски центри кои нудат стоки од светските пазари. Еден од најубавите трговски центри во Канкун е Ла Исла, кој наликува на Венеција бидејќи е изграден на вода. Во Канкун, во центарот на одморалиштето, се наоѓа Аквариум Канкун, каде што можете да пливате со делфините и да го гледате нивното шоу. На околу 40 минути возење од Канкун се наоѓа прекрасниот парк Xcaret, кој нуди безброј можности. Покрај пливањето со делфини, фоки и фотографирање со папагали и фламинго, навечер има одлично шоу кое не смеете да го пропуштите. На околу 200 километри од Канкун се наоѓа големиот археолошки локалитет Чичен Ица, едно од седумте светски чуда. Во центарот доминира голема скалеста пирамида, мајанскиот храм Кукулкан, познат и како Ел Кастиљо, изграден според соларниот календар. Канкун годишно го посетуваат околу три милиони туристи, од кои добар дел е постојана клиентела. Главната сезона трае од средината на декември до велигденските празници, но поради големата побарувачка се повеќе се продолжува до јули и август. Мексико, тоа е Канкун, треба да се види и доживее.

Претходна Едноставна храна која може да го намали ризикот од деменција
Следна Каков е ефектот на суперхеројот и колку мажите страдаат поради нереалната перцепција на телото

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!