Калвин Филипс пристигнува во Манчестер Сити за 42 милиони фунти

Челниците на Манчестер Сити вечерва се договорија за трансфер на нов играч, а овој пат тоа е играчот од средниот ред на Лидс Јунајтед, Калвин Филипс.

Според британските медиуми, Филипс претходно ги договорил личните услови со Сити, а поради соработката со Гвардиола одбил понуди од голем број други клубови кои биле заинтересирани за неговите услуги.

Според Би-Би-Си, Лидс за овој трансфер ќе инкасира околу 42 милиони фунти со потенцијални бонуси во наредниот период. Според Дејвид Орнштајн, со бонусите Лидс Јунајтед на овој трансфер би можел да добие дополнителни три милиони фунти.
Воедно, ова ќе биде прво заминување на Филипс и од Лидс Јунајтед и од градот Лидс, со оглед на тоа што 26-годишниот фудбалер е роден во овој град и ги помина сите младински категории на Лидс Јунајтед за да го покаже својот целосен потенцијал. во првиот тим.предводен од Марсел Биелса.

„Филипс е навивач на Лидс уште од дете, целото негово семејство е исто така со Лидс и нема сомнеж дека со задоволство би останал на Еланд Роуд до крајот на својата кариера. Сепак, Сити може да вети трофеи, Лига на шампиони и нов пробив во кариерата“, пишува Sky Sports.
Според британските медиуми, Сити и Лидс се договориле за трансферот на играчот за врска Дарко Ѓаби, кој ќе му се приклучи на Лидс со договор вреден 5 милиони фунти.

Претходна Спасете ја врската со „секс на одржување“
Следна Poco F4 и Poco X4 GT претставени на светскиот пазар

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста …

Забрането е копирање на текст!