Како поранешниот возач на Формула 1 стана милијардер и шеф на најголемиот производител на тестенини во светот

Паоло Барила победи на познатите 24 часа Ле Ман пред да се пресели во светот на Формула 1, но Италијанецот беше предодреден за успех надвор од мотоспортот откако наследи империја на храна.

Барила (61) како млад се истакна во картинг, а се прослави со победата на „24 часа Ле Ман“ заедно со германското дуо Клаус Лудвиг и Луис Крагес во 1985 година.

Возачот роден во Милано доби шанса во Формула. во 1990 година кога беше ангажиран од Минарди, но забележа лоши резултати и доби отказ пред крајот на сезоната. Барила потоа ја заврши својата авто-мото кариера непосредно пред неговиот 30-ти роденден и се сврте кон семејниот бизнис.

Се покажа како феноменална одлука со оглед на тоа што во 2018 година, Форбс процени дека извршниот директор на Barilla Holdings има нето вредност од 1,1 милијарда долари. Паоло е четвртата генерација наследник на „најголемиот светски производител на тестенини“ и поседува 85 отсто од акциите со неговата сестра Емануеле, како и неговите постари браќа Гвидо и Лука.

И покрај неговата фасцинација со Формула 1, лесно е да се види зошто водење на еден од најголемите европски брендови за храна бара попрактичен пристап. Годишниот извештај на Barilla за 2020 година наведува промет од 3,89 милијарди евра, со нешто повеќе од 8.500 вработени.

Работните денови на Паоло Барила сега се окупирани од производството на тестенини, а семејната компанија работи во повеќе од 100 земји и има две американски фабрики за тестенини во Њујорк и Индијана.

Основан во Парма како пекара во 1877 година, синџирот на храна Barilla прерасна во многу поширок асортиман на производи во текот на речиси век и половина деловна активност, вклучувајќи сосови, бисквити, колачи и колачи.

Претходна Рачниот часовник на Хитлер е продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари
Следна Сер Алекс Фергусон по девет години се врати во Манчестер Јунајтед

Награден напис

Што точно се случува со телото на човекот откако ќе умре?

Сигурно барем еднаш сте се запрашале што се случува со човечкото тело откако ќе умре? …

Rolls-Royce Cullinan од Carlex Design

Carlex Design е тјунинг компанија која главно зазема нетрадиционален пристап кон редизајнирање на луксузни и …

Забрането е копирање на текст!