Како изгледа животот во најстуденото село на светот: вотка, замрзната земја и полски тоалет

Далечното руско село Ојмјакон генерално се смета за најстудено населено подрачје на Земјата, а локалното население го приспособува својот секојдневен живот на климата – што значи консумирање многу вотка, месо и користење на помошни тоалети на отворено.

Evenk boy sitting on a reindeer, Oymyakon, Sakha Republic (Yakutia), Russia, Eurasia

Ојмјакон се наоѓа во близина на Јакутск, главниот град на регионот кој има најниски зимски температури од сите градови во светот, а неговото име иронично значи „незамрзната вода“ поради термалниот извор кој се наоѓа во близина.

Најниската забележана температура во Ојмјакон била измерена далечната 1924 и била -71,2 степени целзиусови.Носењето очила на отворено може да предизвика тие да се залепат за вашето лице, а ова е само еден од најчестите проблеми на екстремно студеното време.

Според Weather.com, жителите се справуваат со студот со помош на „руски чај“ или вотка. Другите прилагодувања што треба да ги направат во секојдневниот живот се поекстремни од периодите на целосен ден до периодите на целосна ноќ. Замрзнатата земја ја отежнува работата на водоводот во затворен простор, така што повеќето тоалети се изградени надвор како теренски тоалет.

Екстремниот студ го отежнува и копањето гробови, поради што почвата мора да се загрее пред закопувањето. Локалните жители користат загреани гаражи за своите автомобили, а автомобилите оставени надвор мора да работат, во спротивно нема да се стартуваат. Авионите не можат да летаат до оваа област во зима. И секако дека ризикот од смрзнатини е голем по само неколку минути на студ.

Поради замрзнатата почва, во Ојмјакон не може да се одгледуваат култури, а населението преживува главно од месо. Најчесто јадат ладна храна, замрзната сурова арктичка риба, бел лосос, бела риба, замрзнат суров коњски црн дроб.

Летата, сепак, се релативно топли, а просекот околу средината на 60-тите и 70-тите достигнал дури 34 степени целзиусови. Но, зимите се долги, а летата кратки, а како што тврди Weather.com, многу локални жители всушност се жалат на потопло време.

Претходна Ботас испишува историја и се стартува од челната позиција на Големата награда на Мексико
Следна Snoop Dogg & Wiz Khalifa, Pop Smoke – BOSS ft. Tyga, YG, Nipsey Hussle & 2Pac

Награден напис

Дознајте зошто комарците некого касаат, а некого заобиколуваат

Колку и да се трудиме да ги избегнуваме и колку да се користат разни препарати, …

Nissan Navara-R развива 1.000 КС

Двегодишниот проект на дрифтерот Стив Багси Биаџиони и тимот на SB Motorsports резултираше со моделот …

Забрането е копирање на текст!