Како завршуваа големите епидемии што убија милиони

Човештвото денес е среде пандемија незапаметена во модерните времиња, и иако луѓето се надеваат на вакцина за да се запре Covid 19, факт е дека повеќето инфекции со кои се соочиле нашите предци се уште се со нас.

Во голема анализа на Би-Би-Си, ние донесуваме преглед на епидемиите што го мачат човештвото уште од раните денови, како и начините на кои тие завршија.

Една од најпознатите пандемии на човечката раса беше токму онаа предизвикана од чума. Болест исто така наречена црна смрт. Се пренесува од глодари на луѓе со каснување од заразена бубачка, а е најпознат по средновековната епидемија во која загинаа над 75 милиони луѓе. Тоа е крајно смртоносно – околу 70 проценти од заболените умираат од тоа.

Првата позната епидемија на чума се случила во 541 година.

Се верува дека болеста конечно е ставена под контрола со строг карантин и подобрени санитарни услови. Сепак, случаи на чума сè уште се случуваат и денес – туку како исклучок отколку како правило.

Сипаници – епидемија запрена од науката

Болеста се јавувала низ историјата низ разни големи епидемиолошки бранови, од кои најраната била забележана во 1250 година. Болеста, предизвикана од вирусот variola minor, е една од најсмртоносните позната кај луѓето.

Тоа предизвикува гнојни чиреви низ целото тело, а стапката на смртност била околу 30 проценти. Оваа болест нема животински домаќин и се шири меѓу луѓето со капки.

И таа уби стотици милиони луѓе како чума, и се проценува дека околу 400 милиони луѓе починале од неа само во 20 век. Благодарение на вакцината развиена во 1796 година од британскиот лекар Едвард enенер и напорите на научната заедница, болеста е целосно избришана – иако траела скоро два века. Денес, сипаниците се скоро целосно искоренети, а нејзините примероци се чуваат во лаборатории.

До денес, оваа болест останува единствената што е искоренета на овој начин.

Колера – болест на сиромашните

Позната како болест што првенствено се јавува во земјите со ниски примања, ја забележа својата најголема епидемија во 1817 година.

Таа е предизвикана од пиење контаминирана вода и пијалоци, а според СЗО, убила над милион луѓе во 7 различни епидемии. Предизвикувачки агенс е бактеријата vibrio cholerae, а подобрената хигиена и санитација на Запад целосно ја елиминира нејзината закана. За жал, истото не може да се каже за посиромашните делови на Африка – каде што сè уште убива помеѓу 100.000 и 400.000 луѓе годишно, и покрај достапноста на вакцини и постојните терапии за оваа болест.

Грип – болест која не стивнува

Епидемии на грип се случија во неколку наврати од 1800-тите до денес. Најголем беше секако таканаречениот шпански грип, кој во краток период од 1918 до 1919 година уби 50 до 60 милиони луѓе од оваа многу заразна болест, што претставува повеќе жртви од убиените во Првата светска војна. .

Лекции за шпански грип

Тој беше предизвикан од вирусот Х1Н1, а како и денешниот коронавирус, пренесувањето се забавуваше со изолација и карантин. По 1920 година, тој специфичен вид на вирус исчезна и ослабна во неговите бенигни верзии, кои мачат секоја година.

Но, следеа други пандемии на грип. Грипот од Хонг Конг во 1968 година уби милион луѓе и исто така продолжува да циркулира како сезонски грип. Како свински грип – варијанта на вирусот Х1Н1 – кој зарази околу 21 процент од светската популација во 2009 година.

Грипот продолжува да биде „опасност од пандемија“, вели проф. Рајли, а исто така имаме ризик од заразување со сезонски грип, кој сè уште убива стотици илјади секоја година.

ХИВ / СИДА – континуирана епидемија

СИДА-та од кога беше идентификувана однесе 35 милиони животи. Вирусот ХИВ кој предизвикува СИДА веројатно еволуирал од вирус на шимпанзо кој бил пренесен на луѓето во Западна Африка.

ХИВ може да се смета за „најлош вирус“, вели проф. Рајли, поради должината на времето потребно за развој на симптомите и високите стапки на смртност. Се шири брзо затоа што луѓето не мора да знаат дека го имаат.

Вирусот избувна низ целиот свет, а СИДА-та беше пандемија до крајот на 20-от век. Сега околу 64 проценти од проценетите 40 милиони жители со ХИВ живеат во субсахарска Африка.

Со децении, болеста немаше познат лек, но лековите развиени во 90-тите години сега им овозможуваат на луѓето кои страдаат од оваа болест редовно да се лекуваат и да имаат нормален животен век, а две лица се излекувани од ХИВ од почетокот на 2020 година.

САРС и МЕРС – претходно познати коронавируси

Заканата од овие вируси се јавува со епидемија во 2002 година, но не беа пријавени нови случаи на крајот на јули 2003 година, а СЗО ја прогласи глобалната епидемија за завршена.

Нешто подоцна дојде Блискоисточен респираторен синдром (МЕРС), исто така коронавирус, при што загинаа 912 лица. Повеќето случаи се случиле на Арапскиот полуостров.

Иако ризикот од заразување со вирусот, познат како Mers-CoV, во Велика Британија, на пример, се смета за многу мал, тој сепак е поголем на Блискиот исток – со луѓе кои обично заразуваат камили.

Сарс уби нешто повеќе од 800 луѓе и беше првата смртоносна епидемија предизвикана од коронавирусот.


Тековната епидемија на Ковид 19 – вирус без преседан

Новата епидемија на вирусот корона се покажа како заразна од претходната – иако смртноста е помала, ширењето е побрзо и полесно како резултат на недостаток на симптоми кај голем број заразени лица. Вирусот се смета за еволуирана верзија на вирусот Сарс 2003 година.

Експертите сметаат дека инфекцијата е специфична поради широкиот спектар на симптоми – од никој до смртоносен – и високото ниво на пренесување од страна на луѓе без симптоми или пред да ги развијат. Ова е причината зошто имало проблеми со контролата на епидемијата на болести низ целиот свет.

Досега, повеќе од милион луѓе починаа од вирусот – но вкупната смртност ќе биде многу поголема, велат експертите. ако потрагата по вакцина и ефективни третмани продолжи, ризикот останува реален за огромното мнозинство од светската популација.

Што е следно?

Така, коронавирусот што сега циркулира во нашите заедници е само последниот во долгата низа пандемии предизвикани од нови патогени, како што се вируси или бактерии.

Зголеменото знаење за преносот, кампањите за јавно здравје, новите третмани и вакцините ја одиграа својата улога во запирање на претходните кризи.

Крајот на играта за тековната пандемија, исто така, најверојатно ќе дојде од комбинација на слични мерки. Иако „безбедна, високо ефективна“ вакцина може да стави крај на пандемијата, не постои гаранција дека тоа ќе се случи. Наместо тоа, можеби ќе треба да научиме да живееме подобро со него, бидејќи развиваме ниво на отпорност на болеста.

„Дефинитивно за пет години, и се надевам дека порано, или ќе имаме добра вакцина или болеста ќе биде веќе присутна така што ќе акумулираме колективен имунитет доволен за да се појават само локализирани случаи на епидемија и инфекции“, рече професорот Рајли.

Иако новиот коронавирус е многу предизвикувачки, поради високото ниво на асимптоматска трансмисија, проф. Рајли е оптимист дека „неверојатната“ глобална потрага по решение ќе победи.

  • Светот никогаш порано немал заеднички проект. Се надевам дека во одреден момент ќе стане заеднички успех – вели тој.

Сепак, паметно е да се потсетиме дека повеќето патогени микроорганизми кои ги мачеле општествата во пандемии во минатото, сè уште се присутни. Како што заврши кризата, вирусите и бактериите – и нивните последователни инфекции – останаа.

Претходна Marnik & SMACK – Gam Gam
Следна Кои намирници кои имаат многу долг рок на траење

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!