Како да ја ублажите мачнината при патување со природни состојки

Според статистиката еден од тројца имат проблеми со гадење при патување. Ова состојба се вика кинетоза и влијае на голем процент од популацијата.

Природни состојки кои можат да ви помогнат кога ке се најдете во оваа ситуација.

Повеќе видови на чаеви можат да ви помогнат, како камилица, лаванда, нане. Чаевите консумирајте ги без шеќер и мед за да спречите спротивен ефект.

Ѓумбирот е одличен лек против мачнина. Ги намалува непријатните ефекти, без оглед на тоа дали го консумирате во свежо или исушено. Земете мало парче ѓумбир, коцка од 1см или мало лажице ѓумбир во прав пола час пред да тргнете и безбедни сте од мачнината.

Претходна Мобилниот телефон има повеќе бактерии отколку рачката на казанчето
Следна Барселона се пофали со дизајнот на нивните дресови за сезоната 2019/2020

Награден напис

Храна која особено лошо влијае на работата на цревата

Проблемите со цревата може да се појават на многу различни начини. Гасови, надуеност, запек, дијареа …

Научниците ја открија совршената формула која ќе ви помогне да се разбудите одморени и освежени

Дали често се будите поспани и млитави, и без разлика колку долго сте спиеле, сепак …

Don`t copy text!