Како да ја олесните болката од вкочанетите зглобови

Квалитетното спиење, освен длабок сон подразбира и удобна положба на телото. Како да станете наутро без да ви чкрипат коските?

Можеби предолго сте оделе, сте вежбале напорно или незгодно сте спиеле, па следниот ден се будите со вкочанети зглобови. Или можеби имате артритис? Која и да е причината, никој не сака да се разбуди со болка во вратот, колената, грбот, рамениците.

Како да се опуштиме… Според истражувањата, најдобро е да се создадат здрави навики за спиење за да се избегне вкочанетоста на “чкрипливите” делови на телото и за подолго да се зачуваат здрави.

Одберете некоја од следните пози за спиење:

  • Ако спиете на грб, ставете мало перниче под колената
  • Ако спиете на страна, избегнувајте да ги ставате брадата и вратот во фетална положба
  • Ако спиете на стомак, ставете перница под телото за главата и вратот да не бидат премногу истегнати на страна

Наместо аналгетици за болките и за зглобовите, подобро е здраво да се храните за да го намалите ризикот од артритис. Редовно пијте зелен чај кој е одличен за коските. Обидете се секојдневно пред ручекот да јадете салата, бидејќи освен на дигестивниот систем, тоа ќе им годи и на вашите раце и на колената.

Претходна Cybertruck е новото чудо на Тесла и Илон Маск
Следна Catrinel Menhia

Награден напис

Храна која особено лошо влијае на работата на цревата

Проблемите со цревата може да се појават на многу различни начини. Гасови, надуеност, запек, дијареа …

Научниците ја открија совршената формула која ќе ви помогне да се разбудите одморени и освежени

Дали често се будите поспани и млитави, и без разлика колку долго сте спиеле, сепак …

Don`t copy text!