Како да се подготвите за тренинг на отворено во текот на зимата

Со доаѓањето на постудените денови, многу ентузијасти за тренинг не се откажуваат од вежбање на отворено.

Со цел вежбањето да биде ефикасно, со промена на температурата, важно е да се воведат, советуваат експертите, и некои прилагодувања при подготовката за тренинг, а потоа и за тренинг, за таа во текот на целата година е пријатна и безбедна.

За време на зимските месеци, треба да се внимава и да се избегнат опасностите од ладните температури. Со соодветни информации за тоа како да вежбате и облечете во текот на зимата, тренингот може да биде безбеден, без повреди и удобен, без оглед на студот и другите временски (не) услови.

Кога станува збор за избор на вежби во текот на зимата, нема никаква разлика. Сè што правевте во текот на пролетта и летото, продолжете да правите и во текот на есента и зимата. Она на што треба да обрнете внимание е како ќе се облечете. Облеката што ќе ја изберете мора да биде прилагодена на тренингот што ќе го правите, но и на временските услови.

За активности како што се трчање, пешачење, но и вежби за сила на отворено, потребно е да користите слоеви, така што парчињата облека може да се отстранат и да се враќаат со зголемувањето и падот на температурата на телото, како и температурата на воздухот.

За време на вежбите, обрнете внимание на она што вашето тело ви го кажува. Не ги игнорирајте знаците што ви ги дава вашето тело затоа што тие се вистински показател за состојбата во која се наоѓате, но исто така и предуслов за добар тренинг.

Покрај слоевитоста, многу е важно да изберете облека изработена од квалитетни материјали што ќе го одржат телото топло и суво и ќе ја задржат потта од телото и ќе испарат. Ако врне или е многу ветровито, препорачливо е да изберете јакна која има етикета водоотпорна и која ќе ве заштити од ветер и дожд.

Облеката можете да ја поделите на три слоја, долниот, средниот и горниот слој. Нивните функции се различни, затоа материјалите треба да бидат избрани соодветно. Функцијата на долниот слој е да ја одржува кожата топла и сува и да ја „турка“ потта од телото. Средниот слој е одговорен за одржување на телото топло, а горниот слој овозможува проветрување на потта и спречува дејство и продирање на ветер и дожд / влага.

Покрај функционалноста на секој слој облека, важна е и удобноста, што ќе овозможи непречено движење за време на тренингот.

Претходна Мајкрософт ја објави можноста за најавување на повеќе сметки во Teams
Следна Познати се сите групи за ЕУРО 2020

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!