Sad and thoughtful man after arguing with his girlfriend

Како да се борите со намалениот сексуален нагон?

Намалувањето на сексуалната желба и сексуалниот нагон кај две лица во врска може да доведе до сериозни проблеми. Причините за намалениот сексуален нагон може да бидат некоја болест, но и многу навидум помали семејни, деловни или психолошки проблеми. Многу од овие проблеми можат релативно лесно да се надминат.
Историја
И во историјата, многу народи посветија големо внимание на подобрувањето на либидото. Грците верувале дека тестисите на биковите ја зголемуваат потенцијата, а Римјаните користеле и разни средства против импотенција. Легендата вели дека Казанова користел остриги за да го зголеми и одржува либидото. Некои народи користеле и средства слични на магијата, која можеби физички не помогнала, но психолошки влијаела на луѓето да мислат дека им помага: животински рогови, кисели бубачки, разни вештерки и слично. Во исхраната се користеле многу состојки како: тартуфи, целер, цимет, ѓумбир, кефир или разни видови чај… Индијците го користеле растението тумера, кое и денес се користи за правење некои лекови за зголемување на потенцијата.

Како се манифестира намаленото либидо?
Сексуалната слабост е присутна и кај двата пола и подеднакво негативно влијае на стабилноста на врската. Кај мажите, сексуалната слабост се рефлектира со ослабена ерекција, предвремена или одложена ејакулација. Жените најчесто имаат проблеми како што се: сувост на вагината, недостаток на сексуална возбуда или тешки и ретки оргазми.
Причини
Причините за проблемите во љубовниот живот можат да бидат разни болести како што се: висок крвен притисок, зголемено ниво на холестерол во крвта, нарушена циркулација, хормонални пореметувања, дијабетес, несакани ефекти на некои лекови и други. Покрај горенаведените причини, пороците како тутунот, дрогата и алкохолот имаат многу негативно влијание врз сексуалната желба и моќ и на мажите и на жените.
Други причини вклучуваат: стрес, депресија, неправилна исхрана, неправилен сон, хроничен замор, недостаток на време, недостаток на комуникација, брзо темпо на живот, брзање за кариера, премногу обврски на работа, сериозни семејни проблеми и слично.
Како да се справите со намалениот сексуален нагон?
Повеќето проблеми кои предизвикуваат намалување на сексуалниот нагон може да се намалат или целосно да се надминат, но само ако проблемот се сфати сериозно и ако двајцата партнери вложат мал напор да го решат проблемот. Проблемите можат да се решат со адекватно лекување на хроничните болести, а другите проблеми можат да се решат само со подобра организација на животот и обврските. Љубовта, довербата и меѓусебната комуникација меѓу двајца луѓе во врска може да придонесе за подобрување и решавање на проблемите со либидото и сексуалниот живот.
Советувалиште и лекари
Ако вашето либидо и либидото на вашиот партнер е значително намалено поради некоја здравствена причина или некоја друга многу сериозна причина, треба да се консултирате со експерти. Во советувалиштето ќе ве упатат на некои од начините за зголемување на сексуалниот нагон, како што се лекови, препарати и слично.

Претходна Машка менопауза
Следна Победничкото Ferrari F300 на Шумахер излегува на аукција

Награден напис

Што точно се случува со телото на човекот откако ќе умре?

Сигурно барем еднаш сте се запрашале што се случува со човечкото тело откако ќе умре? …

Rolls-Royce Cullinan од Carlex Design

Carlex Design е тјунинг компанија која главно зазема нетрадиционален пристап кон редизајнирање на луксузни и …

Забрането е копирање на текст!