Како да имате здрави коски користејќи суперхрана

Во коските се складирани околу 95 % од калциумот на телото. Коските во текот на животот се кршат и повторно се обновуваат, а заради недостаток на калциум и фосфор можат да омекнат, поради што настануваат деформации и тешкотии при движењето.

Затоа е многу важно во организмот да внесеме доволно храна која ќе се погрижи нашите коски да останат цврсти и здрави.

Спанаќ. Најдобра храна за здрави коски. Богат е со витамин К, магнезиум и калциум, а содржи многу малку калории.

Бразилски ореви. Полни се со магнезиум и протеини, одличен извор на селен и делуваат како силен антиоскидант.

Брокула. Содржи многу витамин К, магнезиум, калциум и витамин Ц кој е потребен за апсорпција на калциумот. Може да се јаде и зготвена и сирова.

Семки од тиква. Цинкот, магнезиумот и витаминот К во семките од тиква, помагаат да се одржи минералната густина на коските.

Бадеми. Освен што се полни со магнезиум, бадемите се и одличен извор на протеини. Една шака бадеми содржи иста количина калциум како и мала чаша млеко.

Млеко. Содржи сè што им е потребно на коските: калциум, магнезиум и протеини.

Грав. Најмногу магнезиум и калциум имаат кафеавиот и црниот грав.

Претходна Технолошкиот гигант Сони влегува во светот на автомобилите
Следна Колку луѓе имаат вонбрачни врски?

Награден напис

Храна која особено лошо влијае на работата на цревата

Проблемите со цревата може да се појават на многу различни начини. Гасови, надуеност, запек, дијареа …

Научниците ја открија совршената формула која ќе ви помогне да се разбудите одморени и освежени

Дали често се будите поспани и млитави, и без разлика колку долго сте спиеле, сепак …

Don`t copy text!