Каков е ефектот на суперхеројот и колку мажите страдаат поради нереалната перцепција на телото

Иако постојат многу докази дека жените повеќе се оценуваат според нивниот изглед отколку мажите, истражувањата покажуваат дека мажите страдаат од истите проблеми.

Познатите личности како Сем Смит и Роберт Патинсон еднаш отворено зборуваа за нивната борба со начинот на кој изгледаат во последните години, потврдувајќи дека имиџот на телото е проблем за мажите – дури и за познатите и успешните. Слично на жените, истражувањата покажуваат дека мажите често се чувствуваат или премногу слаби или предебели и дека не можат да го исполнат машкиот идеал.

Но, зошто мажите денес чувствуваат толку голем притисок за нивниот изглед? Од што конкретно се незадоволни и како да се справат со тоа? Едно е сигурно: исто како и предизвиците со кои се соочуваат жените, проблемите со имиџот на машкото тело се подлабоки од тежината.

Ефектот на суперхеројот: Зошто мажите чувствуваат притисок да изгледаат на одреден начин?

Истражувањето на психијатрите од UCLA покажува дека луѓето денес генерално се чувствуваат полошо за својот изглед отколку во 1970-тите. Проблемот оди подалеку од студент кој оди во теретана за да биде поуспешен во пристапот кон жените; 90 проценти од мажите во средно училиште вежбаат барем повремено со специфична цел да градат мускули и да постигнат посилен изглед.

Повеќето познати личности, научници и просечни мажи се согласуваат дека постои еден главен фактор кој придонесува за зголемувањето на негативната слика за телото кај мажите и момчињата: екранот. Ѕвездите како Хју Џекмен и Крис Прат ги билдаат своите мускули за да се трансформираат во суперхерои или снагатори и да им се придружат на оние како Двејн Џонсон и Марк Волберг. Ова го зголемува интересот на машката јавност за методите за постигнување на нивните резултати. Се создава маѓепсан круг.

Подемот на фитнесот

Големиот екран не е единственото место каде мажите се изложени на нереални слики на телото. Една неодамнешна статија на GQ за влијанието на Инстаграм врз фитнесот откри дека 43 отсто од луѓето постираат слики или видеа во теретана.

Така, благодарение на распространетоста на Фејсбук и Инстаграм, чии корисници претставуваат повеќе од 43 проценти од глобалната популација, нашите помлади генерации се изложени на слики и видеа од други кои вежбаат секој ден.

Некои сметаат дека порастот на фитнес содржините е мотивирачки, но постои одреден степен на заплашување, особено за оние кои штотуку почнуваат да вежбаат. Првиот чекор е едноставно да го прифатите вашето тело какво што е, но тоа не е доволно.

Зборувајте за тоа

Сочувствувањето со другите може да го намали притисокот што ве тера да изгледате на одреден начин. Онлајн групите за телесна позитивност се одлични, но исто така е важно да се оттргнете од социјалните мрежи и да поминувате време на места со реални слики на луѓе, како што се вашето локално кафуле, плоштад, парк или ресторан.

Прегрнете го вашето тело

Не е важно дали сте спортист или целосно не сте во форма – обидете се да бидете задоволни со начинот на кој изгледате. Ако преземате активни чекори за да бидете поздрави преку вежбање или диета, прифатете го патувањето. Наместо да се фокусирате на она што не ви се допаѓа, бидете горди на себе што се обидувате да го промените она што можете да го контролирате.

Не плашете се од ранливост

Тоа не е предизвик за вашата машкост. Слободно бидете отворени и искрени за вашите борби со имиџот на телото. Ако научите да ги споделувате вашите искуства, и негативни и позитивни, ќе добиете многу позитивни последици.

Бидете свесни дека сликите на телото прикажани во медиумите не се реални

Медиумите се навистина добри во прикажување на нереални тела и погрешно прикажување на просечната фигура, а тоа ги вклучува и машките тела. Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) од САД објавија дека нема значајна разлика во преваленцата на дебелината меѓу мажите и жените. Во ред е да ги предизвикувате сликите што ги гледате. Треба да верувате во себе и во вашите напори, а не во она што го кажуваат другите луѓе.

Пред се, запомнете дека е сосема нормално да чувствувате одредена несигурност за начинот на кој изгледате. Бидете љубезни кон себе, развијте позитивни навики и потрудете се да го прифатите она што не можете да го промените за да се наградите со здрав поглед на вашето тело.

Претходна Канкун: одмор од соништата
Следна Хоакин Феникс се враќа на големото платно како „Џокер“ во новото продолжение на популарен филм

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!