Какви видови на зеленчук треба да јадете за да го одржувате вашиот црн дроб здрав?

Иако црниот дроб има способност да се регенерира, се подразбира дека храната што ја консумирате има големо влијание врз него. Одредени видови зеленчук можат да ви помогнат да го одржите здрав.

Цвеклото е на прво место. Истражувањата покажаа дека цвеклото е особено корисно за здравјето на црниот дроб бидејќи содржи беталаин антиоксиданси, кои имаат антиканцерогени својства, пренесува магазинот Eat This, Not That.

Исто така, треба почесто да јадете брокула бидејќи го намалува ризикот од безалкохолни масни заболувања на црниот дроб (NAFLD) и тумори. Секако, брокулата е идеална храна бидејќи можете да ја јадете со секаков вид оброк.

Исто така, експертите препорачуваат почесто консумирање на прокељ. Полн е со витамини и минерали и го подобрува варењето и функцијата на црниот дроб. Студијата спроведена на глувци покажа дека прокељот го зголемува нивото на ензими за детоксикација во црниот дроб и белите дробови.

Зелениот лиснат зеленчук, кој вклучува кељ и спанаќ, е исто така особено корисен за здравјето на црниот дроб. Тие се полни со антиоксиданси кои го штитат телото од нестабилните молекули наречени слободни радикали.

Претходна Што се случува со телото кога кафето ќе го замените со чај
Следна Најчестите причини зошто мажите избегнуваат секс

Награден напис

НБА екипа на продажба

Професионалниот кошаркарски тим во НБА, Феникс Санс лани играше во големото финале на плеј-офот и …

Volkswagen ID Buzz Cargo ја освои наградата за комбе на годината за 2023 година

На Volkswagen ID Buzz Cargo му беше доделена престижната индустриска награда „Меѓународно комбе на годината …

Забрането е копирање на текст!