Казахстанската туристичка заедница ја користи фраза на Борат за промовирање на земјата

Казахстанската туристичка заедница ја усвои фразата „Многу убаво“ за својата нова рекламна кампања, пишува Би-Би-Си. Овој израз го користи главниот лик на филмот „Борат“, истоимен новинар од Казахстан.

Првиот дел од филмот „Борат“ предизвика лавина негативни реакции во оваа земја, а властите се заканија дека ќе го тужат креаторот на Саша Барон Коен.

Сепак, туристичкиот одбор на оваа земја одлучи да го прифати Борат како совршена алатка за маркетинг – особено поради фактот што второто продолжение на ова достигнување штотуку беше претставено пред јавноста.

Тие објавија серија кратки видеа кои ги истакнуваа пределот и културата на земјата, користејќи го слоганот „Многу убаво“ како додаток. Одговорот од корисниците на социјалните мрежи беше многу позитивен, многумина рекле дека рекламите испраќаат позитивна порака и го промовираат филмот на многу убав начин.

„Браво, одличен начин да се прифати публицитетот креиран од комичарот и да се претвори во позитивна порака“, гласи еден од коментарите.

Кога првиот филм за Борат беше објавен во 2006 година, властите го забранија неговото објавување на ДВД, а на луѓето им беше забрането да ја посетуваат веб-страницата за ова достигнување. Овие одлуки беа донесени затоа што властите во Казахстан сметаа дека филмот ја претставува оваа земја како расистичка, сексистичка и примитивна земја.

Сепак, казахстанската влада му се заблагодари на Коен неколку години подоцна за зголемувањето на туризмот во земјата. Според поранешниот министер Јерзан Казиханов, од објавувањето на филмот до 2012 година, десет пати повеќе луѓе аплицирале за виза за влез во земјата годишно од вообичаеното.

Претходна Продукти што помагаат во регулирање на крвниот притисок, бирајте јаболка и бобинки
Следна Харли-Дејвидсон го претстави електричниот велосипед

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!