И Хрватска има свое „Мртво море“

Хрватското „Мртво море“ се наоѓа на островот Локрум, кој е на десет минути возење со брод од Дубровник, а всушност е солено езеро.

Соленото езеро, кое се нарекува „Мртво море“, се наоѓа на самиот исток од островот Локрум и е прилично познато место за капење создадено во поранешна ерозивна депресија на релјефот.

Како што минуваа годините, во карпите се создаде ерозивна вдлабнатина, која беше исполнета со море, а со подземен канал е поврзана со отворено море.

Во овој природен залив морето е плитко и никогаш нема бранови, што го прави совршена дестинација за семејства со деца, како и за послаби капачи.
Самиот остров Локрум е резерват на шумска вегетација под заштита на УНЕСКО и крие неверојатни природни феномени, како и интересни животински видови. Меѓу нив се издвојуваат пауни кои шетаат по целиот остров и станаа негов заштитен знак.

За овој остров се поврзува и необична легенда, дубровчани советуваат да не земаат ништо од него, ниту лист од дрво, бидејќи се што е земено од островот ќе му донесе лоша среќа на новиот сопственик.

Претходна Кинеските ракети со погон на бор ќе функционираат во воздух и вода
Следна Хиперсоничните авиони на Хермеус ќе бидат изработувани со помош на 3Д принтер

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!