Имав нервен слом и сите проблеми ме стигнаа

Повремениот Англиски репрезентативец и дефанзивец на Евертон, Мајкл Кин, раскажа на англиските медиуми за неговата борба со депресијата.

27-годишникот пристигна во Евертон во летото 2017 година за нешто повеќе од 26 милиони евра од Барнли и тоа е моментот кога започнаа неговите проблеми. Откако доживеа сериозна повреда на ногата на натпреварот во Лига купот против Сандерленд, тој ја изигра играта до крај по шиењето и продолжи да тренира. Примал лекови против болки, а ситуацијата се влошува откако доѓло до инфекција што го натерала да оди во болница.

“Тогаш само сакав да бидам со соиграчите затоа што имавме тежок период. Не сакав да бидам првиот што ќе откажам иако имав сериозна повреда. Сакав да излезам на теренот, да дадам се од себе, но се покажа дека не е најдобрата одлука. Научив нешто од таа ситуација затоа што сега знам како да се справам со себе. Ако човек страда, тогаш тој мора да разговара со некого “, изјавиј, потсетувајќи на својата борба со депресија.

“Не сакав да ја напуштам куќата. Не сакав да видам никого. Се срамев од тоа како одеа работите и не сакав некој да ме гледа и не сакав да направам ништо. Долго го чував во себе, тренирав напорно, но лошото ме стигна. Имав нервен слом, плачев пред семејството и така го допрев дното.

Почнав да се чувствував подобро затоа што започнав да одам кај спортски психолог кого сè уште го посетувам “, заклучи Кин, која има десет настапи за Англија.

Претходна Сокот од брусница како регулатор на крвниот притисок
Следна Јутјубер направи дури 100.000 чекори во еден ден

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!