Илон Маск го престигна Бил Гејтс и стана втор најбогат човек на светот

Елон Маск сопственикот на Tesla Motors и SpaceX го престигна Бил Гејтс на листата на милијардери на Блумберг и стана вториот најбогат човек во светот.

Откако цените на акциите на Tesla се зголемија, нето-имотот на Елон Маск се искачи на 128 милијарди долари, што е доволно за да биде втор најбогат човек на светот во моментот според индексот на милијардерот Блумберг.

Маск беше рангиран на 35-то место на оваа листа на почетокот на годината, но во меѓувреме, поради бројните успешни проекти, неговата вредност се зголеми за 100,3 милијарди долари, што е рекорд кога станува збор за зголемувањето на вредноста за една година.

Со овој раст, Елон Маск го престигна Бил Гејтс на списокот, што секако ќе даде дополнително задоволство на Маск, имајќи предвид дека неколку пати влезе во конфликт со основачот на Мајкрософт.

Првата дискусија помеѓу Маск и Гејтс се однесуваше на електричните автомобили каде Маск рече дека Бил Гејтс немал идеја за нив, и сето тоа кулминирало за време на пандемијата на коронавируси каде ставовите на двајцата милијардери се разликуваат кога станува збор за односот кон вирусот.

Основачот на Амазон, Џеф Безос, сè уште е на листата на најбогати луѓе според Блумберг. Покрај Безос, Маск и Гејтс, Бернард Арно и Марк Цукерберг се на врвот на листата на милијардери.

Претходна TOP GUN ANTHEM – Guitar Solo
Следна Наградата COMPANYBEST за 2020 година и припадна на ŠKODA AUTO

Награден напис

Huawei FreeBuds Studio со интелигентно и динамично намалување на бучава и Hi-Fi квалитет

Како дел од глобалната премиера на серијата Mate 40, Huawei Consumer Business Group (BG) ги …

Ви го претставуваме Мекларен Сејбр со моќност од 824 коњски сили, помоќен од моделот Сена

Неодамна објавените шпионски фотографии, како и оние што „протекоа“ во јавноста, беа најава за претстојното …

Забрането е копирање на текст!