Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста на Маск падна во вторникот, достигнувајќи ја најниската точка оваа година.

Ова е втор пат од 1 октомври 2021 година неговата нето вредност да падне под 200 милијарди долари, освен краткиот пад на 199 милијарди долари во мај оваа година, објави Форбс.

Неговата нето вредност е сè уште астрономска и доволно за да го зацврсти неговото место како најбогат човек на светот, но богатството на Маск беше уште поголемо. Во јануари тој имаше проценета вредност од 304,2 милијарди долари, пишува Форбс. Во тоа време, неговата вредност се зголеми за околу 32,6 милијарди долари бидејќи акциите на Тесла пораснаа.

Тоа, се разбира, беше пред Маск да започне со купувањето на Твитер во април. Во август, тој продаде речиси 8 милиони акции на Тесла, во вредност од 7 милијарди долари, додека се закануваше правна битка со Твитер. Твитер го тужеше Маск за да ги спроведе условите од договорот за купување откако Маск се обиде да се повлече. Маск потоа поднесе контра тужба, обвинувајќи ја измамата, прекршувањето на договорот и законот за хартии од вредност од страна на компанијата.

Судијата го стави случајот во мирување за да дозволи договорот да се затвори, а минатиот месец Маск официјално ја купи компанијата за 44 милијарди долари.

Преземањето на Твитер беше бурно. Маск неодамна продаде акции во вредност од 4 милијарди долари за да ја намали дупката во договорот, иако рече дека „завршил со продажбата на акциите на Тесла“, според аналитичарите на Ведбуш.

Продадени се уште 19,5 милиони акции на Тесла оваа недела, во вредност од 3,9 милијарди долари во текот на три дена, според поднесоците до Комисијата за хартии од вредност, објави Форбс. Досега од април продаде акции на Тесла во вредност од 19,3 милијарди долари. Ова, во комбинација со падот на цената на акциите на Тесла, придонесе за намалување на неговата нето вредност.

Не само што Маск го загуби кредибилитетот кај инвеститорите поради неговото купување на Твитер, туку и навлече гнев поради промените што веднаш ги воведе во компанијата. Многумина стравуваа дека неговите промени во забраната за содржина ќе овозможат говор на омраза на платформата. Отпушти и врвни директори и голем број вработени. Воведе и „Twitter Blue“, претплата за сини штикли што ќе ги чини корисниците 7,99 долари месечно, како начин за зголемување на приходите.

Нето вредноста на Маск се состои од неговите акции и сопственост на шест компании што ги коосновал, вклучувајќи ги Тесла, Спејс Икс и Боринг компанијата. Иако продаде многу акции на Тесла, тој сепак поседува 445,6 милиони долари во акции на Тесла.

Тој, исто така, сега поседува околу 82 отсто од Твитер, откако ја зеде компанијата приватно со дополнителна помош од заем од 12,5 милијарди долари од група големи банки, вклучувајќи ги Морган Стенли и Банката на Америка.

Тој се уште е пред другите најбогати луѓе во светот, францускиот милијардер Бернар Арно и неговото семејство, кои се сопственици на модната куќа LVMH. Нивното нето богатство се проценува на 159,8 милијарди долари. Трет најбогат е индискиот милијардер Гаутам Адани, кој има нето богатство од 144,7 милијарди долари. Четвртиот е основачот на Amazon и Blue Origin Џеф Безос, вреден 110,7 милијарди долари, пренесува CBS News.

Претходна Шпанските научници ќе се обидат да докажат дека Кристофер Колумбо бил од Галиција, а не од Италија
Следна Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!