Илон Маск воведува месечна претплата од 8 долари за синиот беџ на Твитер

Илон Маск изјави дека Твитер ќе наплаќа по 8 долари месечно на корисниците на Твитер кои сакаат да имаат сино штиклирање до нивното име што означува проверена сметка.

Синиот штиклирање до корисничкото име – обично за фигури од висок профил – моментално е бесплатен. Критичарите веруваат дека воведувањето такса може да го отежне идентификувањето на сигурни извори.

Маск, најбогатиот човек на светот, рече дека платените корисници ќе имаат приоритет во одговорите и пребарувањата, и половина повеќе реклами. Тој не кажа кога ќе започне наплатата.

„Моќ на народот! Сино за осум долари месечно“, напиша милијардерот на Твитер, критикувајќи го стариот метод на проверка на сините крлежи како „господарски и селски систем“.

Поранешниот метод на Твитер за проверка на корисниците за сина значка вклучуваше краток формулар за апликација преку Интернет и беше резервиран за оние чии идентитети беа цел на имитирање, како што се познати личности, политичари и новинари. Компанијата го претстави во 2009 година, откако се соочи со тужба во која беше обвинета дека не сторила доволно за да спречи лажни налози.

Но, Маск сега се соочува со тежок предизвик бидејќи работи на реконструкција на бизнисот на Твитер, кој не оствари профит. Тој рече дека сака да ја намали зависноста на Твитер од рекламирање, иако некои компании се загрижени за рекламирањето на страницата под негово водство.

Претходна Ferrari го претстави хиперавтомобилот 499P Le Mans
Следна Тејлор Свифт е првата во историјата која ги зазема сите 10 места на американската топ листа

Награден напис

Kawasaki Ninja ZX-4RR KRT Edition пристигнува во Европа

Kawasaki го подготви моделот Ninja ZX-4RR KRT Edition наменет за ентузијасти кои сакаат атрактивни мотоцикли …

Минатата година Мајкл Џордан заработи 2,5 пати повеќе отколку во целата своја НБА кариера

Легендарниот кошаркар Мајкл Џордан е вистински „магнет за пари“, а во последната година заработи 2,5 …

Забрането е копирање на текст!