Играта Fortnite минатата година ја заврши со заработка од 2,4 милијарди долари

Играта Fortnite полека прераснува во своевиден феномен и според бројот на симнувања и според заработката. Имено, тоа е игра која е бесплатна за симнување, а постигна огромна заработка во 2018 година.
Заработката на Fortnite лежи во продажба на скинови и емотеси, додатоци кои се употребуваат при играње на играта. Дури 34% од играчите во САД купиле сезонска battle карта, опција која се појави и во останатите онлајн игри како Rocket League и PUBG.
Fortnite е на врвот на листата според заработка во однос на игрите како Honor of Kings со заработка од 1,3 милијарди долари, League of Legends со 1,4 милијарди долари, Pokemon Go со 1,1 милијарди долари и Candy Crush Saga со 1 милијарда долари заработка.
Освен со заработката Fortnite е на врвот на листата за симнување во САД, Британија и Канада.

Претходна Од скелет на праисториски гуштер до робот што се движи
Следна Ултразвучен преглед со iPhone

Награден напис

Фејсбук ја постигна својата цел. Користи целосно обновливата енергија

Фејсбук соопшти дека ја постигнал својата цел и ги спроведува своите глобални операции користејќи само …

Руската армија вклучи роботски тенкови во новата единица

Уран-9 е нов руски роботски тенк кој е копнено возило дизајнирано за потребите на антитерористичките …

Забрането е копирање на текст!