Иако е во негова корист, Ѓоковиќ се противи на одлуката на Вимблдон да ги протера Русите и Белорусите

Во светот вчера одекна веста дека Вимблдон им забрани учество на Руси и Белоруси, а свое мислење за тоа даде и најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ.

Ѓоковиќ, кој учествува на турнирот во Белград, по тесната победа над неговиот сонародник Ласло Гир (2:1) беше запрашан што мисли за одлуката на Вимблдон.

(200128) — MELBOURNE, Jan. 28, 2020 (Xinhua) — Novak Djokovic of Serbia reacts during the men’s singles quarterfinal match against Milos Raonic of Canada at the Australian Open tennis championship in Melbourne, Australia on Jan. 28, 2020. (Xinhua/Wang Jingqiang)

Иако одлуката е во негова корист бидејќи негов главен ривал во борбата за првото место на АТП листата е Русинот Даниил Медведев, тој смета дека тоа е погрешно и дека тенисерите не треба да бидат казнети за руската агресија врз Украина.

Секогаш ќе ја осудувам војната, никогаш нема да ја поддржам бидејќи како мал видов како изгледа. Знам колку е трауматично. Сите во Србија знаат што се случи во 1999 година. Имавме многу војни на Балканот во последно време минатото. „Не можам да ја поддржам одлуката на Вимблдон, мислам дека е лудост. Кога политиката се меша во спортот, резултатот не е добар“, рече Ѓоковиќ.

Претходна Хенеси го претстави пикапот Mammoth со 1.000 КС
Следна ГРАЙ – В объятиях Мары

Награден напис

Реткиот Ferrari Dino 206 S е одлична можност за богатите колекционери

Вљубениците во Ferrari и колекционерите со „длабоки џебови“ добија шанса да поседуваат исклучително ретко Ferrari …

Најспектакуларниот нокаут досега забележан

Полскиот борец Алан Квиечински го приреди еден од најспектакуларните нокаути некогаш видени на настанот FAME …

Забрането е копирање на текст!