Зошто после удар на тестиси боли стомакот?

Кога ќе добиете удар на скротумот, болката не е само на тестисите – вашиот стомак е често вклучен. Зошто орган сместен над тестисот би требало да чувствува таква болка?

Сето тоа се сведува на биологија. Тестисите се развиваат во абдоменот, близу бубрезите. Оттаму, тие се спуштаат кон скротумот, влечење по нивните сетилни нерви. Ова значи дека имате многу чувствителни нервни екстензии што се протегаат од абдоменот до скротумот.

„Кога тестисите се погодени, нервите испраќаат сигнал до горниот дел на стомакот, што предизвикува чувство на болка“, вели д-р Дариус Падух, директор за сексуално здравје и лекови во „Вел Корнел медицина“.

Покрај потребата за одмазда, можете да почувствувате вртоглавица, гадење, па дури и повраќање – може да ги очекувате сите погоре.

„Причината е вагусниот рефлекс. Тоа е, кога нервниот сигнал патува од тестисите до ‘рбетниот мозок и мозочното стебло и активира центри на гадење и повраќање во мозокот“.

Покрај тоа, кога ќе настојувате да повраќате, ќе го прекинете конфликтот и со тоа ќе спречите ескалација на работите.

Очекувајте да чувствувате болка од 10 до 15 минути. За тоа време, навистина не можете да си олесните – иако мразот малку ќе ја ублажи болката.

Ако имате продолжена болка, гадење, модринки, оток, повраќање или вртоглавица по очекуваните 15 минути – или ако крвавите – посетете уролог или веднаш упатете се во ургентен центар.

Во овие случаи, треба да се изврши ултразвук за да се види дали настанала оштетување на тестисите.

Во најлош случај, ќе има раптура на тестисите. Ако е така, во рок од 24 часа ќе ви треба операција за да се поправи направената штета. Во спротивно, вашите лекари ќе треба да го отстранат тестисот.

Со раптурата на тестисите, имунолошкиот систем се изложува на сперматозоидите, кои ќе ги гледа како туѓо тело.

Заклучок: Доколку добиете удар на тестисите и ги чувствувате овие симптоми 15 минути по ударот, веднаш побарајте лекарска помош.

Претходна Asha Leo
Следна Sean Paul – No Lie ft. Dua Lipa

Награден напис

Evanescence – Bring Me To Life 

Уживајте во прекрасната музика на нашиот портал и на нашето ново интернет радио. Слушајте музика …

YouTube тестира четбот кој ќе се појавува под клиповите

Видео сервисот YouTube спроведува експеримент кој вклучува нов четбот дизајниран да им обезбеди на корисниците …

Don`t copy text!