Зошто мажите ги привлекуваат постари жени?

Не се работи за изгледот

Жените се трудат да се грижат за своето лице и тело, а оваа нега да ја зголемуваат со годините, во желбата да останат вечно млади и да изгледаат негувано.

Исто така, голем дел од нив веруваат дека токму така ќе ги привлечат машките погледи. Сепак, постои голема можност да грешат.
Британско истражување покажа дека речиси 70 отсто од мажите сметаат дека жените кои се позрели и постари од нив се попривлечни.

На прашањето кои квалитети им се допаѓаат кај спротивниот пол, самодовербата беше на прво место.

Помладите жени често забележуваат несовршености во лицето или во нивното однесување.

Додека помладите жени се склони кон самокритика, зрелите жени се сигурни во себе и својот изглед и ги прифаќаат промените на лицето и телото како неизбежни.

Жените со богато искуство се свесни дека некои работи во животот се навистина важни, додека други се сосема минливи и тривијални. Така го негуваат својот дух, притоа не оптоварувајќи се со промени во телото.

Зрелите жени знаат колку брзо минува животот, па затоа го ценат секој момент. Сакаат да работат на себе и секогаш избираат работи во кои ќе уживаат.

Исто така, тие не се плашат да научат нешто ново.

Тие се силни
Бројните искуства, разочарувањата и надминатите стравови ги прават зрелите жени стабилни и силни личности.

Секој предизвик што доаѓа пред нив ги прави посилни, горди на годините и животните искуства.

Самодоверба и самопочит
Зрелата жена секогаш ќе го стави својот мир, живеејќи по свои правила и сакајќи се себеси на прво место. Самодовербата се стекнува со текот на годините, а зрелата жена која се држи до себе едноставно „пука“ од неа.

Секоја жена треба да се слуша себеси, да ги истакне своите силни страни и да работи на надминување на своите слабости. Моќта на здравата самољубие е она што ќе ја направи секоја жена среќна и едноставно величествена.

Мир
Смирените и урамнотежени жени секогаш изгледаат подобро. Внатрешниот мир едноставно секогаш се покажува на лицето на човекот, а луѓето кои се помирени со судбината и кои не дозволуваат ниту најтешките животни околности да го урнат, едноставно се убави.

Претходна Вилнус: спој на различни стилови на балтичкиот брег
Следна Голем инцидент ја одбележа трката во Формула Е во Сеул

Награден напис

НБА екипа на продажба

Професионалниот кошаркарски тим во НБА, Феникс Санс лани играше во големото финале на плеј-офот и …

Volkswagen ID Buzz Cargo ја освои наградата за комбе на годината за 2023 година

На Volkswagen ID Buzz Cargo му беше доделена престижната индустриска награда „Меѓународно комбе на годината …

Забрането е копирање на текст!