Зошто е добро да се консумираат мали количини на пиво

Пивото се состои од четири основни состојки – вода, јачмен, хмељ и квасец. Резултатот од овие состојки е алкохол и СО2. Постојат многу заблуди и вистини зошто треба или не треба да консумирате пиво, а Си-Ен-Ен носи една своја.

Повеќето лекари се на мислење дека умерено консумирање алкохол може да биде добро за здравјето, но обично виното има предност во овие случаи поради антиоксидансите. Точно е дека пивото и виното содржат иста количина на антиоксидаси, а има уште неколку работи што треба да ги знаете, пишува Си-Ен-Ен.

oktoberfest pints of beer

Содржината на протеини и Б витамини во пивото е поголема отколку во виното. Затоа, пивото ќе го наполни вашето тело повеќе со протеини отколку чаша шардоне. Сепак, иако пивото е добар извор на витамини Б, алкохолот во него главно влијае на овие придобивки. Затоа, експертите потенцираат дека умерено консумирање на пивото има корисен ефект врз здравјето и промовира здраво стареење.

Инаку, Б витамините имаат бројни ефекти во одржувањето на здравјето, од производство на енергија, нормална функција на нервниот систем, регулирање на хормоните, ментално здравје, сè до здравјето на срцето и имунолошкиот систем.

Пивото содржи 95 до 360 калории во 350 милилитри од овој пијалок, а просечното шише пиво е приближно 150 калории. Чаша вино 150 милилитри содржи 120 калории. Ова е причината зошто лесното пиво понекогаш е подобар избор од виното.

Едно до две пива на ден се добри за вашите коски. Мешавината на пивото содржи силициум, кој е достапен во многу малку храна и е поврзан со јачината и здравјето на коските.

Дали мислите дека светлината на бојата на пивото е еднаква на количината на калории? Не е секогаш така. Светлината на пивото всушност се однесува на процентот на алкохол и калории. Пивите што содржат повеќе алкохол имаат повеќе калории.

Американскиот центар за контрола на болести препорачуваат мажите да консумираат две пива на ден, а жените едно. Повеќе од тоа има штетни ефекти врз здравјето.

Пивото е одлична состојка што можете да ја додадете во супи, маринади и многу јадења кои вклучуваат цели зрна. Пивото е исто така одлично за враќање на животот и сјај на вашата коса.

Претходна Најсекси ММА лигата повторно се враќа на сцена
Следна Секс грешки што можат да ви го уништат летото

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!