За шест месеци во вселената на астронаутите им се оштетуваат коските како за две децении на Земјата

Истражувањето покажа дека астронаутите на шестмесечна мисија доживеале губење на коскената маса еднакво на две децении на Земјата, при што патувањето во вселената исто така врши притисок врз кардиоваскуларниот систем и ја зголемува изложеноста на радијација.

Академските истражувања на астронаутите го открија разорното влијание на вселенското патување врз човечкиот скелет. Само околу половина од изгубената коска беше заменета една година по враќањето, што предизвика загриженост за идните мисии на Марс и на Месечината.

Подолгите мисии во вселената резултираа со зголемено губење на коскената маса и намалена веројатност за закрепнување. Губењето на коскената маса се јавува поради недостаток на гравитација во вселената, каде што коските на Земјата кои носат тежина обично се бестежински.

Истражувањето е спроведено на 17 астронаути, 14 мажи и три жени со просечна возраст од 47 години, кои летале на Меѓународната вселенска станица (ISS) во изминатите седум години.

Екипажот беше од американската вселенска агенција НАСА, канадските и европските вселенски агенции и јапонската вселенска агенција.

Тие работеа со истражувачки тим предводен од професорката Леј Габел од Универзитетот во Калгари, една година по враќањето на Земјата.

Девет членови на екипажот доживеале трајно губење на коскената минерална густина откако поминале помеѓу четири и седум месеци на вселенски мисии, пренесува Sky News.

„Астронаутите доживеаја значително губење на коскената маса за време на шестмесечните вселенски летови, загуба што би ја очекувале кај постарите возрасни лица во текот на две децении на Земјата, и повратиле само половина од таа загуба по една година на Земјата“, рече професорот Габел за истражувањето, објавено во списание Scientific Reports.

Претходна 50 Cent – Legendary
Следна Mercedes AMG C63 E Performance со 680 КС

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!