За Хјундаи Земјата не е доволна. Нивното возило TIGER е наменето и за истражување на други планети

Hyundai, кој неодамна се здоби со удел во акциите на напредната компанија за роботика Boston Dynamics, го претстави новиот четириножен „пешачки автомобил“. Првиот ваков концепт од Hyundai беше претставен во 2019 година, но се чини дека нивните намери стануваат посериозни.

Hyundai има и прилично незаборавно име за концептот и тие го нарекуваат TIGER (кратенка за трансформирачкиот интелигентен робот за екскурзија на земја). Тоа е второ возило што доаѓа од нивното студио Ultimate Mobility Vehicles во Силиконската долина и првото што е дизајнирано да биде целосно автономно, односно без простор за возачот или патниците.

Всушност, концептот на возилото е многу сличен на популарните измислени роботи „Трансформер“, но без наклонетост да се покори човечката раса или нешто полошо од тоа.

Hyundai верува дека возилата со нозе имаат потенцијал да го направат светот подобро место за живеење. Дизајнот на возилото е таков што може да има пристап до оддалечени локации и да извршува научни истражувачки мисии или да доставува храна и медицинска опрема за време на природни непогоди или други кризни ситуации.

Четирите нозе на TIGER имаат низа споеви, кои му овозможуваат на возилото да имитира движења на цицачи или влекачи на тежок терен.

Врз основа на архитектурата на модуларната платформа, нејзините карактеристики вклучуваат софистициран систем на движење на тркалата и стапалата, контрола во сите правци и цела низа сензори за далечинско следење. Може да се поврзе и со беспилотни летала, кои можат да го насочат или испорачаат TIGER на недостапни локации “, истакнуваат од Hyundai.

Компанијата тврди дека со повлечени нозе, TIGER се однесува како нормално возило со погон на сите четири тркала и дека тоа е најефикасниот начин за движење во оваа форма на работа. Но, ако возилото заглави и мора да помине терен што не може да го поминуваат тркала, тогаш тој ќе ја искористи својата можност за одење за да излезе од таквата ситуација и да премине низ тежок терен.

Но, тоа не е сè, бидејќи и Хјундаи верува дека TIGER е зрел за мисии надвор од Земјата. Покрај пешачењето по нерамен терен, TIGER може да се искачи и преку ѕид, да помине широка пукнатина и да ги рашири нозете повеќе од 4 метри, одржувајќи ја кабината и товарот со нив.

Но, TIGER во моментов е само во фаза на концепт и нема гаранции дека Hyundai ќе влезе во производството на ова возило. Но, од Hyundai очекуваат оваа нова класа возила да се развива и рапидно да расте во наредните години.

Претходна Ford GT на Mansory изгледа како Batmobile
Следна K-391 & Alan Walker – Ignite (feat. Julie Bergan & Seungri)

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!