Започнува ново натпреварување во НБА светот

За прв пат во историјата на НБА, во една сезона ќе се играат два тимски трофеи, а покрај традиционалната борба за шампионската титула и шампионскиот прстен, сите 30 екипи сега ќе играат на посебен куп-турнир во рамките на сезоната „In-Season Tournament“.

Челниците на најсилната кошаркарска лига во светот синоќа детално го претставија новото натпреварување и како ќе изгледа борбата за овој трофеј.

Првично беа извлечени шест групи во кои клубовите беа поделени по групи на сили кои беа одредени според рангирањето од минатата сезона. Според тамошните медиуми, разликата во однос на стандардниот куп е тоа што натпреварите од групната фаза ќе се играат како дел од главниот дел од сезоната во НБА.
Натпреварувањето, како што открива НБА лигата, во борбата за овој трофеј започнува на 3 ноември, а победите, поразите и статистиката ќе се бројат и во главниот дел од сезоната. Секоја екипа ќе одигра по четири натпревари, два дома и два на гости, а термините ќе бидат во вторник и петок. Групната фаза, како што се наведува, ќе биде комплетирана до 28 ноември.

На крајот во елиминацискиот дел од купот ќе се пласираат осум екипи, шест победници во групи и двајцата најдобри второпласирани, а доколку дојде до ситуација екипите да имаат ист сооднос, ќе се смета разликата во кошот. . Четвртфиналето ќе се игра на еден натпревар, на 4 и 5 декември, а победниците ќе играат на фајналфор.

Откриено е дека првиот финален турнир ќе се игра во Лас Вегас, а полуфиналето ќе се одигра на 7 декември, додека финалето на 9 декември. Беше објаснето дека екипите кои нема да се пласираат во четврт-финалето ќе одиграат уште по два натпревари на 6 и 8 декември, за вкупниот број на натпревари да биде стандарден 82. Поразените четвртфиналисти ќе одиграат уште еден натпревар, исто така на 8 декември.

Групи:

Група А (Исток): Филаделфија, Кливленд, Атланта, Индијана, Детроит

Група Б (Исток): Милвоки, Њујорк, Мајами, Вашингтон, Шарлот

Група Ц (Исток): Бостон, Бруклин, Торонто, Чикаго, Орландо

Група Д (Запад): Мемфис, Феникс, ЛА Лејкерс, Јута, Портланд

Група Е (Запад): Денвер, ЛА Клиперс, Њу Орлеанс, Далас, Хјустон

Група Ф (Запад): Сакраменто, Голден Стејт, Минесота, Оклахома Сити, Сан Антонио

На крајот се додава дека 28 екипи ќе ги одиграат пропишаните 82 натпревари во сезоната, а најдобрите две од купот 83, со тоа што финалето нема да се смета за вкупниот сооднос, ниту пак статистиката на играчот ќе биде вклучена во просеците на сезоната. Сите играчи од тимот што ќе го освои пехарот ќе добијат по 500.000 долари, а на крајот од натпреварот ќе бидат објавени МВП и најдобрите пет.

Претходна Во американските болници, Гугл тестира медицински четбот со вештачка интелигенција
Следна Apple работи на лаптоп со екран што се преклопува

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!