Започна 26-тото Светско ракометно првенство со победа на Германија над обединетиот тим на Северна и Јужна Кореја

Започна 26-тото Светско ракометно првенство со победа на репрезентацијата на Германија над обединетиот тим на Северна и Јужна Кореја со резултат 30:19.

Светското првенство ќе се игра во Германија и Данска во периодот од 10-27 јануари.

Специфично за ова Светско првенство е тоа што за прв пат Северна и Јужна Кореја имаат заеднички тим.

Германците во првиот натпревар од првенството одиграа одлично. Понесени од поддршката од трибините и големата желба да дојдат до сигурна предност за понатаму, имаа серија од 3 гола. На полувреме двете екипи заминаа со резултат од 17:10. Дека Германците нема да имаат проблеми беше јасно уште на самиот почеток од второто полувреме кога имаа серија од 4 гола и постигнаа огромна разлика од 11 гола кои ги зачуваа до крајот на натпреварот.

За репрезентацијата на Германија најмногу голови постигна Геншмаер (7), додека за Кореја по 4 погодоци имаа Тан Канг и Донг-Хин Парк.

Претходна Каков тип на мажи пружа најдобри оргазми
Следна Данска на домашен терен го победи Чиле

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Don`t copy text!