Зад името Utopia се крие новиот суперспортски двосед на Pagani

Во создавањето на Utopia, легендарниот Хорацио Пагани се консултирал со сопствениците на неговите претходни модели кои сакале автомобилот да биде едноставен, лесен и забавен за возење.

Pagani го претстави сериското издание на својот нов суперспортски двосед, кој во развојната фаза се криеше зад ознаката C10, а официјалното име на автомобилот е инспирирано од книгата Utopia напишана во 1516 година од филозофот и хуманист Томас Мор.

Во развојот на Utopia, која италијанската компанија првично ќе ја направи во 99 примероци, Хорацио Пагани се консултираше со сопствениците на неговите претходни суперспортски модели кои инсистираа новиот автомобил на Pagani да биде едноставен, лесен и забавен за возење.

Информациите за цената и почетокот на испораката сè уште не се објавени, но познато е дека минималистички дизајнираната Utopia (чија маса е 1.280 килограми) е придвижувана од централно лоциран AMG 6-литарски V12 мотор кој, со помош на два турбополначи, развива повеќе од 860 КС при 6.000 вртежи во минута и 1.100 Nm максимален вртежен момент достапен од 2.800 до 5.900 вртежи во минута.

За пренос на силата на задната оска, купувачите ќе можат да избираат меѓу автоматски и мануелен менувач, и во двата случаи со седум степени на пренос, а Pagani тврди дека во моментов никој нема автоматски менувач кој оди побрзо од една брзина во друга.

Utopia се наоѓа на интересни 21 и 22-инчни централни тркала (со гуми Pirelli P Zero Corsa) зад кои се наоѓаат Brembo карбон-керамички сопирачки, а погледот во кабината покажува дека доминираат аналогните инструменти. Со оглед на сите работи, јасно е дека Хорацио Пагани ги почитувал желбите на своите претходни клиенти, кои веројатно повторно ќе се редат.

Претходна Зошто не треба да спиете помалку од шест часа?
Следна Honda планира да претстави десет електрични мотоцикли до 2025 година

Награден напис

НБА екипа на продажба

Професионалниот кошаркарски тим во НБА, Феникс Санс лани играше во големото финале на плеј-офот и …

Volkswagen ID Buzz Cargo ја освои наградата за комбе на годината за 2023 година

На Volkswagen ID Buzz Cargo му беше доделена престижната индустриска награда „Меѓународно комбе на годината …

Забрането е копирање на текст!