Забавниот парк Дизниленд во Париз до 2030 година двојно ќе се зголеми

Дизниленд во Париз е тематски парк во кој на годишно ниво има 15 милиони посетители. Сепак, сопствениците на паркот не се баш задоволни со бројките и поради тоа решија да го зголемат двојно, да ја зголемат бројката на посетители и да постигнат рекорд. Планот е да се додадат нови 14.700 соби и 5.800 нови атракции. Се планира и изградба на трет дел во паркот во кој би се вложиле дополнителни 1.8 милијарди долари.
Се планира изградба на дел кој ќе биде со тематика од анимираниот филм Фроузен (Frozen), и два дополнителни дела кои ќе бидат со тематика од јунаците на Марвел и Стар Ворс (Star Wars).

“Возбудени сме од можноста за проширување на Дизниленд Париз, новите вложувања и новиот изглед на паркот. Ние сме веќе најпопуларната дестинација во Европа, а замислете што ќе биде кога ќе се прошириме”, изјави Роберт Игер, извршниот директор на компанијата Волт Дизни, во чија сопственост е паркот.

Иако завршувањето на работите се очекува во 2030 година, од паркот изјавуваат дека тематските делови ќе се отвораат дел по дел, а првото отворање се очекува во 2021 година.

Претходна Испадите на Мурињо немаат граници
Следна УНЕСКО ја заштити реге музиката како дел од светското културно наследство

Награден напис

Русин уништил Lamborghini Urus за да промовира енергетски пијалок

Јутјубер по име Михаил Литвин снимил како крши Lamborghini Urus вреден повеќе од 250.000 евра …

Дали знаете која е главната причина зошто се поставуваат огледала во лифтовите?

Користењето лифт е кошмар за некои луѓе. Сепак, луѓето кои ги дизајнираат лифтовите користат огледала …

Don`t copy text!