Желбата да го имате технолошкото чудо Apple Mac Pro – ќе ве чини над 33 000 долари

Епл соопшти дека за новиот Mac Pro ќе треба да издвоите 6 000 долари, но на сите им е јасно дека  доколку сакаат машина која ќе ја извршува работата за која е наменет, ќе треба да одвојат многу повеќе од тоа.

Новинарите на специјализираната интернет-страница наменета за технологија “The Verge”, си поиграа со можните конфигурации на Mac Pro и дојдоа до заклучок дека за да добие апсолутен минимум на професионална графичка станица, потребни се најмалку 33 720 долари, и тоа без да се вкалкулираат четири графички процесорски единици кои ја зголемуваат цената до 45 000 долари.

За таа сума видеомонтажерите и други креативци добиваат многу моќ, и тоа Intel Xeon W процесор со 28 јадра кои работат на 2.8 ghz, речиси невозможни 1,5 терабајти рам меморија, 4 терабајти SSD внатрешна меморија и четири AMD Radeon Pro Vega II Duo GPU единици.

Ако на ова се додаде и Pro Display XDR монитор и Pro Stand држач, комбинацијата достигнува неверојатни 50 000 долари.

Многу моќ за многу пари, но професионалноста не прифаќа компромиси.

Претходна Концепт кој ќе ја смени досегашната перцепција за патнички авион
Следна Преоѓањето на Жоао Феликс во Манчестер Сити, ќе ѝ донесе на Бенфика заработка од неверојатни 120 милиони евра

Награден напис

Oppo Find X5 Pro претставен преку серија видеа

Oppo во Барселона претстави исклучително интересен телефон наречен Oppo Find X5 Pro. Претставен е преку …

Samsung Electronics поседува најмногу патенти во светот

Успехот на Samsung се заснова на долгорочна деловна стратегија, а за негово поставување во турбулентниот …

Забрането е копирање на текст!