Епл претстави три Мек компјутери со свој М1 процесор

„Епл“ претстави три нови „Мек“ уреди кои се напојуваат со сосема нов процесор „М1“.

Тоа се Mac mini, MacBook Air и MacBook Pro, уреди кои добија процесори на Apple M1, а не традиционални Intel.

Новиот процесор нуди подобри перформанси, но има едно ограничување, меморија. Apple вели дека клиентите кои сакаат да купат нов Mac со повеќе од 16 GB RAM меморија мора да изберат постар модел со процесор Intel. Досега, процесорот М1 не може да поддржува толку меморија.

Овој факт може да разочара некои професионални корисници кои сакаат да купат нови лаптопи на Apple или нов Mac mini, бидејќи само моделите базирани на Intel технологијата можат да поддржуваат 32 GB RAM меморија. Нешто слично се случи пред четири години во случајот на MacBook Pro, кога Apple ја ограничи меморијата за да го зачува траењето на батеријата.

Во срцето на новите Mac е M1, окта-јадрен процесор изграден на 5nm технологија, кој има четири јадра со високи перформанси за кои Apple тврди дека се најбрзи на пазарот, а има и четири јадра со високи перформанси за некои „обични“ задачи.

MacBook Air ќе чини 999 долари во САД, има сличен дизајн како претходниот модел, но нема вентилатор, што го прави потивок. Доби подобра веб-камера, надграден екран од 13 инчи и „се буди“ во еден момент како iPhone.

М1 го прави MacBook Air 3,5 пати побрз, обезбедува 5 пати побрза графичка изведба и траење на батеријата до 15 часа во случај на сурфање на Интернет или 18 часа гледање видео. Ова значи дека батеријата трае шест часа подолго од стариот модел.

„Епл“ исто така го вгради М1 процесорот во 13-инчниот MacBook Pro, кој ќе чини 1299 американски долари во САД. Овој помоќен модел има вентилатор за подобри перформанси, е 2,8 пати побрз, има 5 пати подобри перформанси на графика и подолго траење на батеријата. Можно е сурфање на Интернет 17 часа или гледање видео содржина со едно полнење на батеријата 20 часа. Тоа е двојно повеќе од порано. MacBook Pro има и подобра веб-камера, подобар микрофон, но само две порти Thunderbolt / USB 4, додека претходниот модел имаше четири Thunderbolt 3 / USB-C порти. Apple не го надгради поголемиот 16 инчен MacBook Pro.

Компактниот мини компјутер Mac mini доби и верзија со процесор М1, а неговата цена во САД е 699 долари, што значи дека е поевтина од претходната. Исто така, има вентилатор и е трипати побрз, додека графичките перформанси се до шест пати подобри.

Новите уреди ќе користат macOS 11 Big Sur, што ќе им овозможи да користат апликации за iPhone и iPad за прв пат во историјата. Ќе го поддржи новиот Universal Apps на Епл што им овозможува на развивачите да испорачаат единствена верзија на програмата што ќе биде компатибилна со Mac, без оглед дали користат процесор Intel или M1.

Сите апликации, вклучително и Final Cut Pro за уредување видео и Logic Pro за создавање музика, се оптимизирани за процесорот М1. macOS 11 Bit Sur ќе биде достапен од четврток за постојните уреди со Mac.

Сите три нови Mac ќе бидат достапни на продажба од 17 ноември.

Претходна Мадс Микелсен би можел да го замени Џони Деп во „Fantastic Beasts 3“
Следна Miley Cyrus – The Backyard Sessions – “Jolene”

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!