Електричниот BYD Seal од Кина пристигнува во Европа

Продажбата на новиот електричен автомобил BYD Seal започна во Кина, а од компанијата BYD потврдија дека првата испорака ја очекуваат на крајот на овој месец.

BYD Seal е компактен седан кој важи за ривал на Tesla Model 3. Целта е да се привлечат до 60.000 пред-нарачки во Кина, а цените се движат од 32.250 до 43.258 евра.

Надворешноста на автомобилот ги наследува карактеристиките на концептот Ocean X, автомобилот е долг 4.800, широк 1.875 и висок 1.460 mm, што значи дека е за 106 подолг, 58 потесен и 17 mm повисок од Model 3, додека меѓуоскиното растојание е 45 mm подолго до 2.920 mm.

Seal е базиран на платформата e-Platform 3.0 на BYD, трета по моделите Dolphin и Yuan Plus, и е достапен со избор од две BYD Blade батерии со капацитет од 61,4 и 82,5 kWh.

И двете се карактеризираат со LFP технологија на батериски ќелии на BYD и користат CTB конструкција, што значи дека модулот за батерија е интегриран во телото.

Основниот модел со погон на задните тркала е придвижуван од електричен мотор кој развива 201 КС, а има батерија со капацитет од 61,4 kWh. Забрзувањето од 0 до 100 km/h трае 5,7 секунди, додека досегот е 550 km.

Има и модел со мотор кој испорачува 308 КС и е поврзан со батерија со капацитет од 82,5 kWh. Во овој случај, забрзувањето до „стотка“ се врши за 5,9 секунди, а досегот се проценува на 700 km.

Најмоќната верзија има два електрични мотори лоцирани напред и назад. Предниот дел развива 215, а задниот 308 КС, додека комбинираната моќност е 523 КС. Автомобилот од 0 до 100 km/h забрзува за 3,8 секунди, а досегот благодарение на батеријата од 82,5 kWh е 650 km.

Моделите со батерија од 62,4 kWh поддржуваат полнење до 110 kW, додека моделите со батерија од 82,5 kWh можат да поддржат полнење до 150 kW.

Seal има предна суспензија со двојни коски, додека задниот дел е со повеќе врски.

Моделот со два мотори има распределба на тежината 50:50, како и системот ITAC (Интелигентна контрола на адаптација на вртежниот момент) на BYD за дистрибуција на силата помеѓу предната и задната оска.

Seal ќе се продава во Германија и Шведска од четвртиот квартал годинава преку европската групација Hedin Mobility. Исто така, наскоро се очекуваат и испораки и во други европски земји.

Претходна Hyundai потврди дека конечно го прекинува производството на Veloster
Следна Хаос во Барселона поради Де Јонг

Награден напис

НБА екипа на продажба

Професионалниот кошаркарски тим во НБА, Феникс Санс лани играше во големото финале на плеј-офот и …

Volkswagen ID Buzz Cargo ја освои наградата за комбе на годината за 2023 година

На Volkswagen ID Buzz Cargo му беше доделена престижната индустриска награда „Меѓународно комбе на годината …

Забрането е копирање на текст!