Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годината

Основачот и извршен директор на Tesla Motors, Илон Маск, потврди дека испораките на електричниот камион Tesla Semi ќе започнат на крајот на оваа година.

Семи беше претставен уште во 2017 година кога беше ветено дека компаниите ќе го добијат во 2019 година, потоа ветувањето беше „преместено“ во 2020 година, а потоа во 2021 година. Сепак, се уште нема камиони, а Маск сега тврди дека првите испораки до клиентите се очекуваат до крајот на годината.

Дополнително, Маск рече дека испораките на електричниот пикап CyberTruck може да се очекуваат во 2023 година.

Кога станува збор за камионот Semi, Маск мисли на модел со автономија од 800 километри.

Прототипите на електричниот камион се видени на улиците, па дури и испорачани суперполначи на Laguna Seca Raceway. Мрежата Tesla Megacharger започна со четири единици во Gigafactory во Невада, каде што се произведуваат прототипови на Semi камиони. Мегаполначи се инсталирани и во објектот Frito Lay во Модесто, Калифорнија.

Сè уште има многу непознати за камионот Tesla Semi, компанијата првично соопшти дека верзијата со автономија од 800 километри ќе чини 180.000 долари, а верзијата Founders Edition до 200.000 долари. Камионот наводно може да забрза од 0 до 100 km за 20 секунди кога влече товар тежок повеќе од 36 тони благодарение на четирите одделни мотори на задните оски.

Сè уште не е познато која батерија ќе ја користи камионот бидејќи неговиот дизајн беше замислен во деновите на постарата батерија од 2170 наспроти денешниот стандард 4680.

Претходна Mercedes EQS на Brabus изгледа подобро и има поголема автономија
Следна Научниците направија импланти од свинска кожа кои им го враќаат видот на луѓето

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!