Електричната Lancia Delta Integrale ќе се натпреварува во WRX

Францускиот концерн GCK Motorsport ја развива целосно електричната Lancia Delta Integrale, која ќе се натпреварува во Светскиот шампионат во реликрос во 2022 година.

GCK Motorsport ја оживува легендарната Delta Integrale во време кога пристигна потврда дека францускиот тим GCK се враќа во шампионатот по пропуштената сезона оваа година. Времето очигледно беше искористено за развој на новата Delta Evo.

Инаку, ГЦК е присутен во првенството од 2017 година.

Делта Интеграле стана еден од најпознатите и најуспешните автомобили во Светскиот шампионат во рели и освои осум титули помеѓу 1988 и 1992 година, пет титули за производители и три титули во возење што им припаднаа на Јухи Канкунен и Мики Биасион.

WRX ќе се одвива според новите правила следната година, а сите автомобили ќе мора да користат австриски погон на сите тркала Kreisel, кој ќе го делат со другите ривали. Овој погон ќе испорачува 670 КС, а автомобилот ќе забрзува од 0 до 100 km/h за 1,8 секунди. Во првенството ќе настапат 14 автомобили.

„Користејќи комбинација на сончева енергија и енергија земена од „зелената мрежа“ пред трките, GCK Energy ќе ги наполни батериите на сите болиди меѓу трките од своите специјални контејнери. Новата генерација на натпреварување ќе биде една од еколошки најсвесните дисциплини во мотоспортот“, соопшти ГЦК.

Претходна Болдвин и Мадсен потпишаа, а со Моника Белучи преговара за учество во продолжението на „Јужен ветер“
Следна Португалски уметник ги претвора бетонските блокови во неверојатни 3Д графити

Награден напис

Дознајте зошто комарците некого касаат, а некого заобиколуваат

Колку и да се трудиме да ги избегнуваме и колку да се користат разни препарати, …

Nissan Navara-R развива 1.000 КС

Двегодишниот проект на дрифтерот Стив Багси Биаџиони и тимот на SB Motorsports резултираше со моделот …

Забрането е копирање на текст!