Експертите укажуваат на грешките што ги правите при употреба на средства за дезинфекција

Од појавата на коронавирусот, експертите советуваат да се користат средства за дезинфекција секој ден, доколку не сте во можност да ги миете рацете. Средства за дезинфекција можат да помогнат во елиминирање на бактериите, сепак постојат некои работи што треба да ги избегнувате кога ги користите.

“Нема сомнение дека средства за дезинфекција на рацете се практичен и корисен ресурс за ублажување на ширењето на заразни болести. Сепак, тие не се лек за сите. Постојат голем број ограничувања во нивната употреба, така што потрошувачите мора да бидат свесни за овие услови за да користат средства за дезинфекција на рацете. “, рече епидемиологот К.Ц. Рондело.

Откри неколку грешки што луѓето ги прават со употреба на средства за дезинфекција, пишува Хафингтон пост.

Првото нешто што тој забележува е дека не сите средства за дезинфекција се исти. Рондело препорача употреба на производи кои содржат најмалку 60 проценти етил алкохол или 70 проценти изопропил алкохол, бидејќи тие се поефикасни во отстранувањето на бактериите.

Исто така, треба да ја прочитате етикетата на производот за да утврдите дали неговите состојки ги убиваат бактериите, вирусите рече тој.

„Користењето на производ кој е само бактерициден може да ви даде лажно чувство на сигурност, бидејќи не обезбедува заштита од вирусни патогени како што е коронавирусот“, рече Рондело.

Вирусологот Македа Робинсон советуваше да се избегнуваат производи што содржат метанол кој може да биде токсичен кога се апсорбира преку кожата или се ако се проголта.

Покрај тоа, се препорачува да се мијат рацете со вода и сапун најмалку 20 секунди, а истото важи и за нанесување средства за дезинфекција. Треба да го мачкате дезинфекцискиот материјал на рацете 20 до 30 секунди и проверете дали го триете додека целосно не исчезне од вашите раце.

Ако користите премалку средства за дезинфекција, нема да ги исчистите рацете доволно добро. Епидемиолозите наведуваат дека треба да исцедите една четвртина од производот, ако станува збор за мали шишиња.

Секој дел од вашите раце што го оставате нечистен може да содржи честички од вирус. Значи, дури и ако сте допреле нешто со само еден прст, секогаш треба правилно да ги санирате целите раце за да бидете сигурни.

Треба да ги следите упатствата на производителот во врска со температурата на која треба да се чува. Погрешната температура може да влијае на перформансите на производот. Не ставајте го производот во фрижидер или на сонце.

Ако користите средство за дезинфекција, секогаш имајте на ум дека ова се производи врз база на алкохол и затоа се запаливи. По користењето на средството за дезинфекција, почекајте неколку моменти да се исушат рацете и да испари алкохолот. Затоа, не користете запалка веднаш по нанесувањето на средството за дезинфекција.

Ако вашите раце се валкани или мрсни, средства за дезинфекција на рацете можеби нема доволно контакт со кожата за да си ја заврши својата работа. Исто така, може да ви даде лажно чувство на безбедност.

Исто така, важно е да не ги бришете рацете пред да се исуши средството за дезинфекција, бидејќи тоа ќе ја ограничи ефикасноста на производот.

Рондело наведува дека на сите средства за дезинфекција им треба одредено време на контакт со површината за да убијат патогени микроорганизми.

Ако користите премногу средства за дезинфекција, тоа нема да ја намали ефикасноста на производот, но може да ја напукне кожата на вашите раце.

“Средствата за дезинфекција на рацете не само што ги убиваат лошите бактерии, туку и добрите бактерии кои можат да ја иритираат кожата. Ако се појави иритација на кожата, променете ги производите”, рече Нихил Бхајани, експерт за заразни болести.

Паничната набавка на почетокот на пандемијата доведе до тоа многу луѓе да се обидат да направат свои средства за дезинфекција.

“Експертите не го советуваат ова. Лесно е да се создаде мешавина по грешка што не е доволно силна за да убие микроби”, рече Бхајани.

Се препорачува дезинфекција да ја нанесувате на сите предмети што ги носите со себе за време на дезинфекцијата. Ова вклучува кредитни картички, клучеви и телефони.

Можеби изгледа едноставно, но проверката на датумот на истекување е исто така многу важна, забележуваат експертите.

„Ако одлучите да користите производ со истечен рок на траење затоа што не постои понов производ во тоа време, знајте дека тој веројатно не е толку ефикасен како кога е произведен“, рече Рондело.

Претходна Како знаете дека некој флертува со вас?
Следна Fiat го претстави Tipo Cross

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!