Еден од најдобрите пенали во историјата изведен со салто

Норик Авдалијан, ерменски играч кој игра за Нефис Казан, тим кој игра во руската национална лига, постигна гол од пенал кој легитимно може да се натпреварува за најдобриот пенал некогаш изведен.

Уметноста на шутирање пенали е усовршена со текот на годините откако Антонин Паненка постигна легендарен лоб на Европското првенство во 1976 година.

Видовме пенали кои одлучуваат за шампионски титули и големи натпревари, но она што се случи во руската аматерска лига ги надмина сите очекувања.

Ерменецот Авдалијан го изведе пеналот со салто, а на одличен начин ја затресе противничката мрежа. Коментаторот беше шокиран од она што го виде, па дури и застана пет секунди пред едноставно да каже „Леле“, а играчите на теренот не можеа да веруваат во тоа што го гледаат.

Авдалијан пред четири години постигна сличен, а можеби и поатрактивен гол од пенал, но во тоа време настапуваше во младинската лига.

Сепак, неверојатен е фактот дека двапати успеа да го изведе ова.

Претходна David Guetta & Bebe Rexha – I’m Good
Следна Погледнете го новото ремек дело на Меси

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста …

Забрането е копирање на текст!