Егзотичниот остров Nusa Penida, Бали

Nusa Penida е остров кој се наоѓа југоисточно од островот Бали. Ова е ридесто островче со надморска височина од 524 метри. Во негова близина се островите Nusa Lembongan и Nusa Ceningan.
Овој остров кој е оддалечен 40 минути возење со брод од островот Бали, претставува еден вид резерват за заштитени видови птици во областа.
Освен преубави песочни плажи, на островот може да видите преубави пештери, морски карпи и низа на хиндуистички храмови.
За сите љубители на нуркање Nusa Penida е своевиден рај, заради големиот број на прекрасни локации за нуркање како Penida Bay, Batu Lumbung (Point Manta), Batu Meling, Batu Abah, Toya Pakeh и Malibu Point.
Ако нуркате на локацијата Malibu Point ќе видите сиви и бели гребени, ајкули и мноштво на риби.
До овој остров е многу лесно да се дојде, заради развиените транспортни линии од Бали кон другите острови и кон Nusa Penida.

Претходна Електричните автомобили би ја намалиле емисијата на јаглерод диоксид за само 0,4 %
Следна Неколку факти поврзани со сексот кои ги занемаруваме

Награден напис

Пролет со Digipath: одржани бесплатни онлајн работилници за деца

Оваа пролет едукативниот центар „Едуфронт“ организираше серијал од 4 бесплатни, воведни работилници за дигитални вештини …

Научниците со тврдење дека децата кои повеќе личат на својот татко отколку на нивната мајка се многу поздрави

Најважно за секој родител е неговото дете да биде живо и здраво при раѓањето, а …

Don`t copy text!