Еве зошто Грците ги бојат своите куќи бело и сино

Карактеристичните куќи во бела и сина боја се белег на грчките дестинации како Миконос и Санторини. Самото гледање фотографии со архитектура во боите на грчкото знаме нè тера да сакаме да уживаме во прекрасните плажи и медитеранската кујна, но дали знаете што симболизираат карактеристичните бои на ведрото небо и море?

Боите на куќите на грчките острови се појавија од практични причини. Каменот достапен на места како Миконос, Парос и Наксос имал еден недостаток – потемна, земјена боја која го привлекувал сонцето и го правел животот во куќите неиздржлив поради високите температури.

За да се оладат, Грците го обоиле каменот во бело, а откако таквиот метод се покажал успешен, на крајот станал дел од традицијата. Во средината на 20 век, болеста се вклучила и во архитектурата. За да се спречи ширењето на колерата, грчките власти побарале куќите да се варосуваат со вар, кој служи и како средство за дезинфекција.

Исто како и белата боја – сината има и свои „зошто и затоа“. Грчките рибари и морнари ги бојадисале вратите и прозорците со боја што останала од бојадисувањето на бродот, а сината била најдостапна поради неговиот состав. Карактеристичната сина боја што се користи за бродови и домови на грчките острови била направена од мешавина на варовник и средство за чистење „loulaki“, вид син талк што им бил лесно достапен на повеќето луѓе дома.

Убавите бои на куќите на грчките острови престанаа да бидат само практични и пожелни и станаа задолжителни во текот на 1960-тите. Актуелниот режим веруваше дека препознатливите бои ќе го поттикнат патриотизмот и национализмот, а наскоро беше донесен закон со кој се наредуваше бојадисување на куќите на грчките острови во сина и бела боја.

Иако денешните прописи се порелаксирани, боите на грчките острови привлекуваат туристи, па традицијата продолжи. Талкајќи по Кикладите, посетителите можат да најдат домови со оригинални камења со боја на земјата или малку поинакви бои. Сепак, сината и белата сè уште доминираат на грчките острови, по кои се познати низ целиот свет.

Претходна Manuel Riva & Eneli – Mhm Mhm
Следна Еве што не треба да оставате во автомобилот за време на жештините

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!