Духот на легендарниот 2CV е сè уште жив

Италијанскиот производител на каросерии, Каселани ги здружи силите со дизајнерскиот тим на Citroën за да го трансформира Citroën Berlingo во иконското комбе 2CV.

На каросеријата, која сега е обликувана во „винтиџ“ стил, конверзијата се истакнува со голем заоблен преден дел, додека маската во облик на М гордо ги истакнува амблемите на Citroën, големите тркалезни фарови, додека посебен детал се брановидните панели на страните, задниот дел и елементите на покривот.

Berlingo 2CV Fourgonnette ќе се продава од Caselani, официјално лиценциран од Citroën. Комерцијално возило со големина „М“ (4,40 m) ќе биде достапно за професионалци, а подоцна ќе биде произведена верзија за одмор за луѓе. Сите типови мотори ќе се нудат како во стандардното Берлинго, вклучително и електричен.

Нарачките за 2CV Fourgonnette ќе бидат достапни од 1 октомври, а производството треба да започне во јануари 2023 година.

Претходна Кинезите користат самовозечки трамваи кои не сообраќаат по шини
Следна Златан Ибрахимовиќ глуми во продолжението на „Астерикс и Обеликс“

Награден напис

Apple патентираше нова верзија на iPod

Apple неодамна поднесе барање за патент за уред многу сличен на iPod. Уредот е наменет …

Force Citiline е индиски теренец со 10 седишта

Форс Моторс е индиски производител на автомобили основан во 1958 година под името Bajaj Tempo …

Забрането е копирање на текст!