Дури третина од Американците фантазираат за сексуално отворена врска

Најчестата фантазија на мажите во врска или брак е да бидат во сексуално отворена врска, односно да имаат и други „сексуални излети“ покрај постојниот партнер, покажа новото американско истражување.

Во студијата учествувале 822 Американци кои во тоа време биле во моногамни врски. Тие одговорија на прашања за нивниот карактер, сексуалните фантазии и намерите да дејствуваат кон нив.

Според резултатите од студијата, дури третина од Американците во моногамни врски фантазираат за сексуално отворена врска. Од таа третина, повеќето сакаат да ја остварат својата желба. Но, многумина се прашуваат дали отворените врски навистина функционираат?

Резултатите од претходната студија покажаа дека 32,6 проценти од учесниците изјавиле дека сексуално отворена врска е дел од нивната омилена сексуална фантазија на сите времиња. Повеќе изненадувачки, од таа третина, 80 проценти рекле дека сакаат да ја реализираат својата фантазија во иднина.

„Интернетот и ТВ ги популаризираат односите како оваа, и тие сè повеќе ги интригираат луѓето“, рече д-р Морс.

Официјалната дефиниција за полиаморија е одржување на интимни односи со повеќе партнери, со знаење и согласност на сите партнери. Од полигамијата се разликува по тоа што врската со трети партнери не вклучува брак.

Иако, велат експертите, верноста е подеднакво тешка и за мажите и за жените, Луиз Ван Дер Велде, консултант за врска со Харли Стрит, смета дека воведувањето на трето лице во интимниот живот на брачна двојка е клучот за долгорочна врска.

Претходна Претставен најмоќниот Volkswagen Golf во историјата
Следна Легендарниот Mercedes-Benz 300SL Gullwing го реставриран до совршенство

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!