Дрезден – градот на уметноста и вкусот

Дрезден ќе ве маѓепса! Главниот град на Саксонија се наоѓа на реката Елба. Познат е по своите богати музеи и знаменитости, романтичното крајбрежје на Елба, многу места за забава, вкусна кујна и саксонска љубезност.

На левиот брег на Елба се наоѓа историскиот центар, стариот град. Таму се сликарската галерија Alte Meister во Цвингер, потоа црквата Frauenkirche и познатата оперска куќа – Semperoper, или Grune Gewolbe, во која се сместени богатствата на саксонските принцови и кралеви.

Одличната кујна е типична за оваа метропола на Елба. Задолжително пробајте ги кифличките од говедско месо и супата од компири. Со вашето пладневна кафе, ќе уживате во торта со јајца. Можете да седнете во барокна палата во романтичниот дел од центарот на градот или во некој од пабовите. Дефинитивно треба да ги пробате слатките колачи со сирење. Во пресрет на новогодишните празници, не смеете да ја пропуштите можноста да пробате штрудла на познатиот плоштад Штрицел. Дрезден е познат и по своето квалитетно вино. Но, и љубителите на пивото ќе ја згаснат жедта, бидејќи во тој град се приготвува познатото пиво Радебергер.

Striezelmarkt Dresden

Градската глетка покрај Елба изгледа прекрасно, особено ноќе. Многубројните тераси, замокот и католичката црква се само дел од многуте знаменитости на овој град. Прекрасната зграда на Операта била обновена двапати. Денес, поради својата архитектура, како и ансамблот на Саксонската државна опера, таа е една од најпознатите оперски куќи во светот. Во овој град нема место за досада. Ноќниот живот во новиот дел на Дрезден се карактеризира со бројни кафулиња и барови кои се отворени до доцна во ноќта.

Производството на порцелан Мајсен започна во 1710 година во првата фабрика за порцелан во Европа. До денес, симболот на овој порцелан се два кобалтно сини, украсени саксонски мечеви на долната страна на секој предмет. На десет километри од Дрезден се наоѓа прекрасниот барокен замок Морицбург, каде Фридрих Август престојувал додека ловел.

Претходна Производството на Opel Insignia завршува на крајот на годината
Следна Реткото BMW 2002 Targa излегува на аукција

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!