Дон Корлеоне е роден овде

„Сицилија – лулка на мафијата“. Вака ги рекламира своите хотели групацијата NH Hotels, синџир хотели од Мадрид кој почна да инвестира во Сицилија. Привлекувајќи туристи на Сицилија, синџирот хотели не ја промовираше Долината на грчките храмови во Агриџенто или други антички грчки и римски светилишта и храмови во Таормина или Сиракуза, па дури и планината Етна, туку мафијата. Многу туристи доаѓаат во Корлеоне, град со 12.000 жители, кој се наоѓа на околу 60 километри од Палермо во внатрешноста на Сицилија, на рид 600 метри надморска височина, со намера да ја видат куќата во која се наоѓа „кумот“ (Марлон Брандо ) живееле, или барем онаа каде што е снимен познатиот филм.

Овој филм не е снимен во Корлеоне, иако Вито (Марлон Брандо) вели дека е, но туристите доаѓаат таму за да ја почувствуваат „мафијашката атмосфера“. Во Корлеоне се родени најголемите газди на сицилијанската мафија. Некои беа фатени таму и изведени пред лицето на правдата. Така, во Корлеоне треба да се почувствува малку мафијашки дух. Без разлика што актуелниот градоначалник Антонино Инацо сака да го претстави својот град во поинакво светло со отворање на нови музеи, галерии и други културни објекти, мафијата „продава“ туристи на секој чекор.
Вината, ликерите и другите пијалоци имаат ознаки „мафија“, „Коза ностра“ и слично. Можете да јадете во ресторани како мафијашки бегалец. Иако ова јадење не е лошо, напротив, многу е вкусно, составено е од зеленчук кој може да се бере по ливадите и риба што може да ја улови некој бегалец. Секој што ќе го посети Корлеоне, дефинитивно треба да го види тамошниот музеј на мафија, кој локалното население не сака така да го нарече, туку „антимафија“, бидејќи не ја велича мафијата, туку содржи голема архива на судски случаи против мафијаши. кои дошле од тие краишта.

„Не сакаме да ги криеме негативните страници од нашата историја, туку да мислиме на денешните Корлеоне“, вели локалниот градоначалник. Всушност, мафијата не изгледаше обединета до педесеттите. На секое мало место имаше човек кој делеше правда, вклучително и социјална и економска правда. Така може да се случи да побарате кафе на место во близина на Корлеоне после ручек во ресторан. Може да ви се случи да ви кажат дека немаат кафемат во ресторанот, а да отидете во блиското кафуле. Дури подоцна може да дознаете дека за ова е одговорен мафијашкиот бос на тоа место, кој на овој начин сака да зачува одредена социјална правда. Едно семејство може да има ресторан, но ако служи и кафе, тогаш семејството што е сопственик на кафулето не би заработило доволно. Корлеоне е прекрасно гратче со долга и богата историја, со цркви и културни споменици, но како општа слика се добива впечаток дека е место на мафијашки кумови. А кога ќе го посетите, имате чувство дека веднаш зад аголот ќе го сретнете Марлон Брандо.

Претходна После колку време метличките на бришачите на шофершајбната се неупотребливи?
Следна Мастурбација пред спиење – да или не?

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!